Bitcoin HaberleriKripto Para Haberleri

Kanada’da Kripto Para’ya İlgi Azalıyor – İşte Bitcoin Yatırımcılarının Oranı

Kanada’da dijital varlık sahipliği, belirsiz düzenlemelerin yanı sıra dijital dolandırıcılık kaygıları ve pazarın olumsuz koşulları gibi çeşitli etmenlerden ötürü 2022’de azalmıştır.

Kanada Merkez Bankası tarafından yürütülen yeni bir çalışma, Bitcoin Omnibus Survey (BTCOS), 4,996 katılımcı ile Kanada’daki dijital varlık eğilimlerini belgelemiştir.

Çalışma, Bitcoin (BTC) sahipliğinin, pazardaki hafif dalgalanmalara bağlı olarak, çeşitli sahip türlerinde %10 azaldığını ortaya koymaktadır.

Bu düşüş, geçmiş yıllara kıyasla daha belirgindir. BTCOS, 2021’de BTC sahipliğinin %13 oranında artış gösterdiğini, önceki yıllara kıyasla %3’lük bir artış kaydedildiğini bildirmiştir.

kanada bitcoin

Bu düşüş, Terra ağı çöktükten sonra Ağustos ayında doruğa ulaştı ancak yıl sonuna yaklaşırken yeniden benimsenme oranları hafifçe yükseldi.

BTC sahipliğindeki bu azalma, varlık sahiplerinin diğer kripto paralara geçiş yaptığını göstermemektedir çünkü katılımcılar, DeFi dahil olmak üzere diğer varlıklara geçiş yapmadıklarını ifade etmiştir.

Araştırma, Elon Musk’ın önceki varlık fiyatı etkisinden dolayı altcoinler arasında Dogecoin’in (DOGE) öne çıktığını göstermiştir.

DOGE’nin Kanada’da kazandığı popülerlik, Musk’ın sosyal medya platformu Twitter’ı satın alma iddialarının artmasıyla doruğa ulaştı. Söz konusu anlaşma ve Twitter’da planlanan DOGE entegrasyonu, varlığın Kanada’daki popülaritesini daha da yükseltti.

Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash gibi diğer altcoinler de popülerliğini artırdı.

telegram 12

Piyasa Koşulları Düşüşe Sebep Oldu

2022 boyunca dijital varlıklar, madenciler, ticaret yapanlar ve yöneticiler gibi bir dizi piyasa katılımcısı arasında zor bir dönem yaşadı.

Fiyat düşüşleri, birçok varlığın değerinin yarısından fazlasını kaybetmesine yol açtı.

Piyasa lideri Bitcoin, geçen yıl piyasa değerinin %55’ten fazlasını kaybetti, ancak bu yıl elde ettiği olumlu sonuçlarla büyük bir kısmını telafi etti.

Kripto para birimlerinin fiyatları, Nisan ayında piyasadan yaklaşık 60 milyar doları silen Terra ağının çöküşü gibi olaylar sonucunda geçen yıl oldukça zorluklarla karşılaştı.

FTX’in Kasım ayındaki çöküşü, eski CEO Sam Bankman-Fried ve kardeşi Alameda Research’ün yasadışı eylemleri ortaya çıktığında yatırımcı güvenini daha da azalttı.

Düzenleyici otoriteler, yavaş hareket eden yasalar nedeniyle finansal düzenleyicilerin dijital varlıklara mevcut yasaları belirsiz bir şekilde uygulamasına yol açtı, bu da piyasanın sorunlarına ek katkıda bulundu.

Rapor, Kanadalıların çoğunluğunun Bitcoin ve diğer kripto varlıklarını bir ödeme aracı olarak değil, bir yatırım aracı olarak aldığını belirtiyor. Ayrıca, gelecekte ödemeler için özel kripto paralarla karşılaştırıldığında Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC) daha kabul edilebilir olacağını vurguluyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!