BİTCOİN

Güney Kore’de Kripto Para Olayı: 33 Kişi Tutuklandı!

  • Otuz üç kişi, kripto para birimi kullanarak kara para aklama ve dolandırıcılıkla ilgili suçlardan tutuklandı.
  • Seul Merkez Gümrüklerine göre, sanal transferler eğitim masrafları kisvesi altında yapılır, ticaret veya seyahat yasa dışıdır .

Güney Kore, son birkaç yılda yasadışı işlemler ve faaliyetler için kripto kullanımıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Son zamanlarda, yetkililer kara para aklama ve dolandırıcılıkla ilgili suçları araştırmak amacıyla çok kurumlu bir operasyon başlattı. Raporlara göre, şu ana kadar 1.69 trilyon Güney Kore Wonu (1.48 milyar $) değerindeki yasadışı sınır ötesi Bitcoin işlemleri nedeniyle otuz üç kişi tutuklandı. 

Seul Merkez Gümrük İdaresi, sanal transferlerin eğitim masrafları kisvesi altında yapıldığını, ticaretin veya seyahatin yasa dışı olduğunu vurguladı. Bu yasayı ihlal edenler kovuşturmaya veya ağır para cezalarına tabi tutulacaktır. 

Bir göre yerel haber kaynağına, ceza edildi tutuklandı bireylerin onbeş on dört savcılığa sevk edilmiş ve dört soruşturma aşamasındadır. 

guney kore bitcoin
Güney Kore'de Kripto Para Olayı: 33 Kişi Tutuklandı! 1

Soruşturma, 812.2 milyar Won’un (713 milyon$) yasadışı döviz ticaretine karıştığını ortaya çıkardı. Bu durumda, failler bir kripto borsasında işlem yaptıktan sonra büyük miktarda fon transfer etmesi için üçüncü bir tarafa ödeme yaptı. 

Diğer bir 785.1 milyar Won (690 milyon $), denizaşırı havale kayıtlarını yasadışı bir şekilde tahrif ettikten sonra denizaşırı dijital para birimleri satın alan kişilerle ilgiliydi. Diğerleri de 95.4 milyar Won (83 milyon $) değerinde bir işlemde denizaşırı kripto satın almak için Kore tarafından verilen kredi kartlarını kullandı.

Vakalardan birinde, bir grup insan, maaşlı bir işçiye Bitcoin ticaretinden yaklaşık 1,5 milyar won (1.3 milyon $) sermaye kazancı elde etmesi için yardım etti. Raporda, Kore tarafından verilen Kredi Kartından denizaşırı ülkelerde çekilen 32 milyar Won’u (28 milyon$) kullandığı belirtiliyor. 1.3 milyar Won (1.1 milyon$) para cezasına çarptırıldılar. 

Üniversite öğrencisi denizaşırı Bitcoin ticareti için para cezasına çarptırıldı

Bir üniversite öğrencisinin de yurtdışında kurduğu birkaç hesaba Kore’den 40 milyar Won (35 milyon $) gönderdiği söylendi. Havale kayıtlarını tahrif ederek, paranın kasıtlı olarak yurtdışındaki eğitim ve yaşam masrafları için olduğunu belirtti. Rapora göre, Bitcoin ticaretinden yaklaşık 2 milyar Won (1.7 milyon $) sermaye kazancı elde etti. Bu nedenle yetkililer, ona 1,6 milyar Won (1.4 milyon) para cezası verdi. 

Başka bir durumda, bir döviz firmasının sahibinden, döviz otoritelerinin incelemesini atlatmak için denizaşırı müşterisine para transfer etmesi istendi. Yerel bir kripto borsasındaki hesabından çekildiği söylenen 17.000 taksitle 300 milyar Won’u (263,7 milyon $) aktarmayı veya muhtemelen elden teslim etmeyi başardı. Değişim ücretine ek olarak, net 5 milyar won (4 milyon $) sermaye kazancı elde etti. Ona yardım eden diğer üç kişiyle birlikte Döviz İşlemleri Yasasını ihlal ettiler.

Bir ticaret şirketinin başka bir sahibi, kripto para birimi satın almak için üç yıl içinde 563 taksitle denizaşırı hesaplara 355 milyar Won (312 milyon $) gönderdi. Bitcoin ticaretinden 10 milyar Won (8.7 milyon$) sermaye kazancı elde etti ve 12 milyar won (10.5 milyon$) para cezasına çarptırıldı. 

Denizaşırı dijital varlık varlıkları arttıkça, Güney Kore 2022’den itibaren denizaşırı kripto vergisi uygulamaya çalıştı. Bu, “satış dışı kripto varlıkları ve mülkiyeti, yüzde 50’ye kadar yasal hediye ve veraset vergisine tabi tutulacağı” anlamına geliyor.

Kaynak: cryptonewsflash

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!