Bitcoin Analizleri

Glassnode, Bitcoin Ayı Piyasasının Bittiğini Söyledi!

Blockchain analiz firması Glassnode, Bitcoin (BTC) ayı piyasasının dikiz aynasında olduğunu gösteren üç zincir içi gösterge sunuyor.

Glassnode ilk olarak, sermayenin Bitcoin ve sabit coinler arasındaki rotasyonunu izleyen sabit coin arz oranına (SSR) bakıyor.

SSR’nin yükselmesi, yatırımcıların BTC satın almak için sabit coin kullanırken dalmaya başladığını gösteriyor.

Glassnode’a göre bu metrik; 2018/2019 ayı piyasasının son bölümünü anımsatır şekilde, sermayenin sabit coinlerden Bitcoin’e döndüğünü gösteriyor.

“Şu anda, 2018 ayı piyasasının alacakaranlığına ve 2021 yuvarlak tepesine benzer şekilde, BTC varlığına önemli bir sermaye aktarımı olduğunu görüyoruz.”

bitcoin analiz
Kaynak: Glassnode/Twitter

Bitcoin 2015-2018 ayı piyasası diplerine ulaştı

Glassnode ayrıca BTC’nin, piyasadaki kâr alımlarını ağ değerlemesiyle karşılaştıran gerçekleşen kâr-değer oranı (RPV) göstergesine de dikkat çekti. Glassnode’un verilerine göre, RPV şu anda 2015 ve 2018 ayı piyasalarının diplerini belirleyen seviyelere ulaştı ve bu seviyelerden sıçradı.

“RPV oranı önceki döngünün en düşük seviyelerine geriledi, bu da boğa dönemindeki coşkunun büyük bir kısmının ortadan kalktığını gösteriyor.”

bitcoin analiz
Kaynak: Glassnode/Twitter

Glassnode’un Bitcoin ayı piyasasının sona ermiş olabileceğine işaret ettiğini söylediği üçüncü gösterge ise zararda tutulan BTC miktarı. Firmanın verileri haftalar önce kayıp metriğindeki arzın, BTC’nin dibe vurduğu 2018’in sonlarında olduğu gibi neredeyse aynı seviyeye ulaştığını gösteriyor.

O zamandan bu yana milyonlarca BTC’nin alınıp satılması, piyasa katılımcılarının bir fiyat tabanı belirleme niyetinde olduğunu gösteriyor.

FTX çöküşü sırasında piyasanın en düşük seviyeye inmesinden bu yana, toplam 4,283 milyon BTC gerçekleşmemiş bir kâra dönüştü.

Bu da işlem gören ve 15.500 ila 22.300 $ arasında işlem gören Bitcoin hacminin bir göstergesidir.”

bitcoin analiz
Kaynak: Glassnode/Twitter

Bu haberin yazıldığı sırada Bitcoin 22.737$’dan işlem görüyordu. BTC güncel fiyatını görmek için tıklayın.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!