Metaverse Haberleri

Büyük Markalar Metaverse’e Neden Katılıyor ve Neden Onlara İhtiyaç Duyuyor?

Birkaç yıl önce, meta evren, ‘Ready Player One’ filmindeki OASIS gibi distopik sanal dünyaları veya Neal Stephenson’ın 1992 bilimkurgu romanı ‘Snow Crash’te tasavvur ettiği dijital dünya gibi distopik sanal dünyaları tanımlamak için kullanılan süslü bir terimdi.

Bununla birlikte, merkezi olmayan projeler popülaritesini artırmaya devam ederken ve Meta, Microsoft ve Google gibi teknoloji devleri kendi sanal dünyalarını inşa ederken, konsept bu on yılın potansiyel olarak en büyük teknoloji trendi haline gelebilecek şeye dönüşüyor.

Peki, küresel markalar neden meta evreni benimsemeyi seçiyor ve sanal dünyaların sakinleri bundan nasıl faydalanıyor? Bu soruyu cevaplamak için, son iki yılda dijital alanda neler olup bittiğine daha derinlemesine bakalım.

metaverse ye gecis

Dijital alanın yükselişi

2020’nin başından bu yana, hükümet karantinaları ve sosyal mesafe, günlük yaşamlarımızda ayrılmaz bir rol oynayarak bizi kaliteli etkileşimlere aç bıraktı. Akrabalarını görmek için dışarı çıkamayan, iş arkadaşlarıyla buluşamayan, konsere gidemeyen veya arkadaşlarıyla gerçek alanda takılamayan insanlar sonunda teknolojiye yöneldi. Ve bu senaryoda bağlantı kurmanın, gerçek dünyayı yansıtan ve hatta yaşamdan daha büyük bir deneyim sunmayı amaçlayan dijital bir alana girmekten daha iyi bir yolu var mı?

Bu şekilde koyarsak, Goldman Sachs’ın metaverse‘nin neden 8 trilyon dolarlık bir fırsat olacağını öngördüğü açıklığa kavuşuyor. Hizmetler ve eğlence giderek daha fazla çevrimiçi hale geldiğinden, tüm bu deneyimleri barındırmak için nihai 3B platform olarak hizmet veren meta veri deposu için güçlü bir kullanım örneği sunar. Sanal dünyalarda çalışan bir altyapı hızla gelişiyor ve yüksek kaliteli dijital içerik, ürünler ve diğer çözümlere olan talep artıyor.

Avatarlar metaverse’de yaşıyor ve bu deneyimin sürükleyici olmasını istiyorlar. Plazalar ve moda mağazalarından bankacılık ve finansal hizmetlere kadar, tüketiciler artık gerçek dünyadaki kişiliklerini ifade etmelerine veya yeni bir tane yaratmalarına izin verecek dijital giysiler, aksesuarlar ve ürünler istiyor. Bu şekilde, tüketici talebi meta veri tabanındaki arzı oluşturuyor.

‘Yeni normal’de tüketici talebini karşılamak

Sırasıyla 78 milyon ve 12,3 milyon izleyiciyi bir araya getiren Ariana Grande ve Travis Scott’ın dünya çapındaki sanal konserleri gibi markalı NFT koleksiyonlarının ve dijital etkinliklerin başarısına tanık olduktan sonra, küresel markalar bundan  yararlanmak için mükemmel bir fırsat olarak gördüler. daha fazla görünürlük ve erişim.

Yenilik yapmak ve deney yapmak için yeterli kaynaklarla, yeni boşluğu doldurmak için atlıyorlar. Artık resmiyet kazandı –  Disney, Hyundai, Warner Bros., Gucci, Louis Vuitton ve diğerleri metaverse’e katılıyor. Bazıları diğerlerinden daha ileri gider.

Birincisi, Nike ve Adidas, NFT koleksiyonlarını piyasaya sürmenin yanı sıra kendi markalı dijital dünyalarını tasarladılar. Daha önce Nikeland’i Roblox üzerinde inşa etti ve sanal spor ayakkabı yaratıcısı RTFKT’yi satın alırken, ikincisi AdiVerse’i başlatmak için Sandbox’ın merkezi olmayan evreninde dijital arazi satın aldı.

telegram 12

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük bankası olan JP Morgan, Decentraland’da bir salon açarak dijital alemdeki ilk finans kurumu olmak için çoğunluğa atladı. Microsoft, işletmelerin ve çalışanlarının işbirliği yapabileceği, iletişim kurabileceği ve birlikte yeni fikirler üzerinde beyin fırtınası yapabileceği bir B2B hedef kitlesine hizmet veren bir 3D sanal platform olan Mesh’i oluşturmak için gelişmiş bulut altyapısından yararlanıyor.

Eğlence endüstrisinde, Disney gibi büyük oyuncular, milyonlarca mevcut kullanıcısını sorunsuz bir şekilde meta veri deposuna dahil edebilir. Kullanıcıları 3D platformlarına çekmek için bir startup kadar çok çalışmak zorunda değillerken, sanal bir dünya aracılığıyla hedef kitlelerinin ihtiyaçlarını daha etkin bir şekilde karşılayabilirler.

61f259244e3fe105f09db2b2

Metaverse neden markalara ihtiyaç duyar?

Yukarıdan gördüğümüz gibi, meta veriye yatırım yapmak markalar için oldukça kazançlı bir fırsat yaratabilir. Ama uzayın kendisi onların gelişinden faydalanıyor mu? Kısa cevap evet –  çünkü markaların nispeten yeni bir sektöre aktif katılımı, bu alandaki ana projelerin yanı sıra teknoloji ve uygulamaların benimsenmesini hızlandırabilir.

NFT’ler burada harika bir örnek sunuyor. 2014 yılına dayanan geçmişlerine rağmen, takas edilemeyen jetonlar, geçen yıl çok sayıda küresel marka, ünlü ve tanınmış sanatçının dijital koleksiyonlarını piyasaya sürmesiyle ilgi çekmeye başladı. Bu gerçekleştiğinde, Ethereum‘daki NFT satışları Ocak 2020’nin aylık 80.000 dolarından 2 Ocak 2022’ye kadar günde 115 milyon dolara fırlayarak piyasa patlamaya başladı.

Tanıdığımız ve sevdiğimiz markalar, metaverse üzerinde aynı etkiye sahip olacak ve kitlesel benimsemede kritik bir rol oynayacak. Kaliteli bir tedarik sağladıklarından, metaverse benimsemeyi güçlendirecek yeni talep yaratır. Bu fenomenin arkasındaki sebep basittir.

Tanıdık markalar metaverse’e katıldıkça, aksi takdirde garip olan yeni bir dünyada bir tanınma ve aşinalık adası yaratacaktır. Bununla birlikte, büyük isimler mevcut olduğu için, bu sanal dünyanın güvenli, test edilmiş ve tanıdık olduğunu  ve tüketicinin ait olduğu bir yer olduğunu göstererek kitlesel kullanıcıyı cezbedecektir .

Aynı şey yatırımlar için de geçerli –  güvenilir isimlerin ve yerleşik oyuncuların katılımı, yeni teknolojilerin geliştirilmesi için daha fazla fon çekilmesine yardımcı oluyor. Bir zamanlar internet şirketlerinde olduğu gibi, muhafazakar Wall Street yatırımcıları sonunda trendi benimseyecek ve metaverse’e yatırım yapacak –  bu, kaçırılmayacak kadar büyük bir fırsat olacaktır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!