Bitcoin Haberleri

Varlık Yönetimi Firmaları Bitcoin Madenciliği Yatırımlarından Zarar Etti!

Bitcoin (BTC) madencilik firması Iris Energy’nin yatırımcılarının, halka arzdan bir yıl sonra varlıkların değerinde milyonlarca dolarlık bir erime gördüğünü iddia etti.

Australian Financial Review’a göre NASDAQ’ta listelenen Iris Energy’nin hisseleri, Kasım 2021’deki ilk halka arzdan bu yana %94,5 oranında düştü.

Australian Financial Review’a göre, Iris Energy’deki yatırımlarında büyük düşüşler yaşayan başlıca yatırımcılar arasında Regal Asset Management, Platinum Asset Management, Thorney Opportunities, Grok Ventures, Wilson Asset Management ve OC Funds Management yer alıyor.

Iris Energy, 17 Kasım 2021’de birim başına 28 ABD doları fiyatla 8,3 milyon hisse listeledi. Hisseler, iniş başlamadan önce aynı gün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 28,25 $’a ulaştı. Bitcoin, Iris Energy’nin listelemesinden yedi gün önce 69.000 doların biraz üzerinde rekor bir seviyeye ulaşmıştı.

bitcoin haberleri

Yatırımcılar Bitcoin madenciliğinden zarar etti

Iris Energy’nin hisse fiyatındaki keskin düşüş, Bitcoin madencilik firmasının ABD’li alacaklılarının kripto madencilik makineleri satın almak için aldıkları kredi için 107,8 milyon dolar geri ödeme talep ettiklerini açıklamasıyla aynı zamana denk geldi.

Australian Financial Review, Iris Energy’nin eş CEO’su Daniel Roberts’ın, New York Digital Investment Group’a (NYDIG) 107,8 milyon dolar borçlu olanların Iris Energy’nin özel amaçlı araçlar (SPV’ler) olarak yapılandırılmış, tamamına sahip olduğu iştirakleri olduğunu ve kredilerde temerrüde düşeceklerini söylediğini aktardı.

“Onlara [NYDIG] borçlu olan [SPV olarak yapılandırılmış] şirketlerin bu parayı geri ödeme kabiliyetleri yok.

Bu makinelerin değeri şu anda ödenmemiş borcun değerinin önemli ölçüde altında ve bu makineler tarafından üretilen nakit akışı, borç finansmanı yükümlülüklerini yerine getirmek için yetersiz.

Dolayısıyla, grup finansal destek sağlamama kararı aldı ve etkili bir şekilde borç veren şimdi gelip bu makineleri kendileri için tahsil etme hakkına sahip.”

Raporda ayrıca Roberts, Iris Energy’nin iştiraklerinin kredi almasının şimdilik işletmeye iyi hizmet ettiğini söylediği aktarılıyor.

“Elimizdeki kartlar bize dağıtıldı ve yapabileceğimiz tek şey, [SPV] borç tesislerini ringfencing yaptığımız gibi gelecekteki sorunların önüne geçmek. İşimiz ve sektörümüz konusunda hâlâ çok heyecanlıyız.”

Iris Energy’nin ayrıca kripto madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain’e 75 milyon dolar ön ödeme borcu bulunuyor. Raporda, Iris Energy’nin bu ayın başlarında Bitmain’e yakın zamanda bazı ödemeleri yapamadığını ve aynı sözleşme kapsamında gelecek ödemeleri yapmayı beklemediğini belirttiği ifade ediliyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

En güncel kripto para haberleri için TwitterTelegramİnstagram ve Tiktok‘ta bizi takip edin.

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!