Kripto Para Haberleri

Ağustos’ta Gerçekleşen 45 Milyon Dolarlık Kripto Soygunu: Detaylar Neler?

Blockchain güvenlik uzmanı CertiK, Ağustos ayında kripto sektöründe yaşanan siber hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarına dair önemli bir rapor yayımladı.

Rapora göre, Ağustos ayında kripto dolandırıcıları ve siber saldırganlar toplamda 45 milyon dolar değerinde dijital varlık çaldı. En büyük payı, popüler meme coini PEPE‘nin yaratıcıları tarafından düzenlenen çıkış dolandırıcılığı (exit scam) aldı. Bu olay tek başına 13.2 milyon dolarlık bir kayba yol açtı. CertiK’in analizine göre, ay boyunca gerçekleşen çıkış dolandırıcılıkları 26 milyon doları, flash loan saldırıları ve diğer istismarlar ise 20 milyon doları aşkın bir kayba neden oldu.

Bu rapor içerisine Zunami Protocol’den 2.2 milyon dolar ve Exactly Protocol’den 7.3 milyon dolar çalınması gibi önemli saldırılar da dahil edildi.

PEPE’nin yaşadığı skandal en dikkat çekici istismardı. Projenin eski geliştiricileri, multisig cüzdanlardan 13.2 milyon dolarlık dijital varlık çalarken, PEPE’nin resmi açıklamasına göre bu hareket üç eski ekip üyesi tarafından planlandı ve daha sonra kontrol tek bir kişiye geçti.

PEPE’nin fiyatı, 24 Ağustos’ta çalınan varlıkların farklı borsalara transfer edilmesinin ardından %15 değer kaybetti. Yatırımcılar arasında olası bir rug pull (ani değer kaybı) endişesi bu düşüşte etkili oldu.

CoinGecko istatistiklerine göre, PEPE son 24 saat içinde %2 değer kazanarak 0.000000798504 dolar seviyesine çıktı. Ancak yine de PEPE’nin haftalık performansı %10.5 oranında bir düşüş gösteriyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!