Kripto Para Haberleri

Rusya Lideri Putin, Batı’nın Finansal Egemenliğine Karşı CBDC’leri Övdü!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası bir ödeme sistemi için müdahaleye karşı bağımsızlığın altını çizdi. Rusya’nın ABD yaptırımlarından korunma umuduyla dijital rublesine yatırım yaptığı gözlemleniyor.

Uluslararası Finansal Güvenlik yarışmasının finalistleriyle buluşan Putin, dijitalleşmenin finans dünyasında; dijital para birimleri, tokenleştirilmiş varlıklar ve blockchain tabanlı ödeme yöntemleriyle “eşsiz bir ödeme ekosistemi” oluşturabileceğine vurgu yaptı.

putin

Putin, Kremlin’in CBDC’leri nasıl yaptırımlardan kaçmak için kullanmayı planladığına dair detayları paylaşmasa da, Asya ve Orta Doğu merkez bankalarının CBDC’leri tanıtarak gerçekleştirdiği pilot projelere işaret etti.

Özellikle 2022’de, Hong Kong, Çin, BAE ve Tayland‘daki ticari bankalar, mBridge Ledger platformunu kullanarak CBDC tabanlı ödemeler gerçekleştirdi. bu platform üzerinden 160’tan fazla işlemle 22 milyon dolardan fazla dijital para birimi hareket etti.

Bu pilot projenin Putin’in kastettiği olup olmadığı kesin değilken, Rusya’nın büyük bir kısmı erişilemez olan döviz rezervleri göz önüne alındığında, blockchain tabanlı bir ödeme sisteminin vurgusu anlamlı hale geliyor.

Putin’in bu yorumları, Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin‘in, Rusya’nın tokenleştirilmiş finansal araçları kullanarak blockchain tabanlı bir uluslararası ödeme sistemi kurduğunu açıklamasından kısa bir süre sonra geldi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

telegram 12

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!