Bitcoin Haberleri

ABD Hazine Bakanlığı, Fidye Yazılımıyla Bağlantılı Bitcoin (BTC) Adreslerine Yaptırımlar Uyguladı!

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), ilişkili kişileri ve mülklerini Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler Listesine (SDN) ekleyerek ABD’deki bireyleri ve şirketleri hedef alan bir fidye yazılımı grubuna karşı önlem alıyor.

Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada, Amerikalıları siber suçlardan korumak için diğer devlet daireleri ve kurumlarıyla ortak bir çabanın parçası olarak İran İslam Devrim Muhafızları Birliği’ne (IRGC) bağlı fidye yazılımı grubuna yaptırım uyguladığını söyledi.

Yasak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fidye yazılımı ödemelerinin 2020’de 416 milyon dolardan %41 artarak 2021’de 590 milyon dolara ulaşmasıyla yürürlüğe giriyor.

fidye

Departman, grubun fidye yazılımı saldırıları yürütmek için yazılım güvenlik açıklarından yararlandığını söylüyor. Ayrıca yetkisiz bilgisayar erişimi ve veri hırsızlığı da dahil olmak üzere diğer yasadışı siber faaliyetlerde bulunur.

“Bu grup, dünya genelindeki kuruluşlara ve yetkililere karşı, özellikle ABD ve Orta Doğu savunma, diplomatik ve hükümet personelinin yanı sıra medya, enerji, ticari hizmetler ve telekomünikasyon dahil olmak üzere özel sektörleri hedef alan kapsamlı kampanyalar başlattı.”

OFAC yaptırımı, Amerikalıların grupla ilişkili kişiler, mülkler ve Bitcoin (BTC) adresleriyle uğraşmasını etkili bir şekilde engelliyor.

“Yasaklar, engellenen herhangi bir kişi tarafından, ona veya onun yararına herhangi bir fon, mal veya hizmetin sağlanması veya sağlanması veya bu tür herhangi bir kişiden herhangi bir katkı veya fon, mal veya hizmet sağlanmasını içerir.

Ayrıca, yaptırım uygulanan kurum ve kişilerle belirli işlem veya faaliyetlerde bulunan finans kuruluşları ve diğer kişiler, kendilerini yaptırımlara maruz bırakabilir veya yaptırıma tabi tutulabilir.”

OFAC, Tornado Cash kullanıcılarının donmuş varlıklarını geri çekmelerine izin veren yakın tarihli bir kararın ardından yasağı uygular. Ajans, terörizm ve kara para aklamayı kolaylaştırmak için kullanıldığı endişeleri üzerine Ağustos ayında kripto karıştırma hizmetini onayladı.

telegram 12

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!