Altcoin HaberleriKripto Para Rehberi

0x Coin (ZRX) Nedir?

0x Coin (ZRX), Ethereum’un blockzinciri ve dApp borsaları için açık kaynaklı bir protokoldür. Bu anlaşma, yatırımcıların akıllı sözleşmeler yoluyla borsadan yararlanmasına olanak tanımaktadır. 0x protokolü, gelecekte her bir varlığın kendi tokenine sahip olacağını ileri sürmektedir.

Bu iddia, sadece bir güncellenmiş platform ile yüzlerce veya binlerce token alışverişine izin vermektedir. 0x platformunun amacı ise bu tarzda bir platform oluşturmaktır. 0x platform protokolü, ağ değişimi ve dağıtımından farklı bir çalışma prensibine sahiptir.

ZRX, 0x platformu tarafından 2016 yılında yayınlanmıştır. Bu açıdan ZRX, Ethereum ERC-20 kilitleme sistemine dayalı bir kripto para birimidir. 0x, Ethereum’u engellemek ve dağıtmak için açık kaynaklı bir protokol oluşturmuştur. 0x coin geliştiricileri, gelecekte tüm varlıkların aynı olacağına ve tüm bu sinyalleri değiş tokuş etmelerini sağlayacak daha iyi bir platform oluşturacağına inanmaktadır.

Bundan dolayı platform, kullanıcıların ağ paylaşımı yoluyla akıllı sözleşmeler paylaşmasına olanak tanımaktadır.

0x Coin Nasıl Çalışır?

Dünyada kripto para sahibi olmanın en kolay ve en hızlı yolu, bir bankadan gerçek para birimi satın almak veya borsalarda çeşitli ödeme yöntemlerini kullanmaktır. Merkezi borsalar bu hizmeti sağlamakta ve güvenlik sorumluluklarını üstlenmektedir. Buna karşın merkezi olan borsalar, pek çok kişi tarafından güvensiz olarak nitelendirilmektedir.

Bu nedenle yatırımcılar, merkezi olmayan borsaları tercih etmektedir. Bu açıdan kripto para birimi işlemleri eyaletin yasal düzenlemelerine göre vergilendirilirse, vergiden muaf olunabilmektedir.
Merkezi olmayan borsaların dezavantajı ise, işlem hacminin çok düşük olması ve tüm işlemlerin blokzincirinde işlenmesinden ötürü işlem hızının çok yavaş ve işlem ücretlerinin yüksek olmasıdır. Blockchain ağının yoğunluğuna göre işlem süresi ile işlem ücretleri arasında bir dengesizlik bulunmaktadır.

Bunun için ise 0x, merkezi olmayan borsaların eksikliklerini düzenlemeyi amaçlamaktadır. Bu protokolde, tüm işlemler önce blok zinciri ağının dışında gerçekleştirilmekte ve ardından blok zinciri ağında işlenmektedir. 0x protokolü bu işlem için ücret almamaktadır. Ancak protokole dayalı merkezi olmayan değişimler için işlem ücreti alınabilmektedir.

0x coin

0x Özellikleri

Diğer token projelerinin aksine 0x, ERC-20 ve ERC-723 standartlarını desteklemektedir. 0x protokolü esnek olmasına rağmen, değerlerin değişimi ikincil bir durumu koruyabilmektedir. Aynı zamanda, platformda gerçekleşen ödemeler ZRX kripto para birimleri şeklinde kabul edilmektedir. Bu nedenle, yatırımcıların ticareti ödüllendirilecek, ancak herhangi bir pay alınmayacaktır.
Diğer projeler ile karşılaştırıldığında 0x, birçok açıdan farklılık göstermektedir. Bu proje ile, merkezi olmayan değişimin ana sorunu çözülmüştür. 0x’e göre bu işlemler pahalı, yavaş ve likidite son derece düşük ve birbirlerini etkilemeyecektir. Her yeni işlemin blok zincirinden geçmesi gerekmektedir.

Böylece her etkileşim için daha yüksek ağ işlem ücretlerine de yansıyan tüm zaman engelleme süresi için tasarruf edilebilmektedir. Standart protokollerin geliştirilmesiyle bu iki sorunu çözen 0x, blockchain üzerinden tüm işlemlere uygulanabilmektedir. Bu protokoldeki emirler, sadece işlemin tamamlanması ile blockchaine dönmektedir. Bu durum ise sürecin hızlanmasını ve gereksiz olan işlem ücretlerinin ortadan kalkmasına neden olmaktadır.

ZRX coin yorumları ele alındığında ise tüm bu özelliklerin yatırımcılar tarafından beğenildiğini söylemek mümkündür.

ZRX Coin Geleceği

Merkezi kripto para birimleri, tek bir idari departmanın elinde oldukları için savunmasız olarak kabul edilmektedir. Ancak merkezi olmayan borsalar bu güvenlik açığını gidermek için sistemler geliştirmiştir. Merkezi sistemle karşılaştırıldığında ise ZRX coin, daha yavaş bir sistem olsa da yüksek güvenlik önlemlerinin alınmasına yardımcı olmaktadır.

ZRX koin para birimine sahip olan 0x protokolü, ilk önce blok zinciri dışındaki işlemleri kaydederek ve işlem sırasında blok zincirine yazılacak şekilde yapılandırarak gelecekteki merkezi olmayan borsalarda benzer sorunları çözmeyi amaçlamaktadır. 0x protokolünde ise işlem ücreti alınmamaktadır. Bu açıdan ZRX geleceği için hedeflenen amaçlara ulaşılırsa, ZRX Coin açısından daha iyi sonuçlar elde edilebilecektir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!