Kripto Para Haberleri

ABD Hazine Yetkilisi Gelen CBDC İle Gizliliğin Kötüye Kullanılmasına Karşı Uyarıda Bulundu

Bir ABD Hazine Departmanı yetkilisi, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) olası bir piyasaya sürülmesi durumunda gizlilik ihlaline karşı uyarılarda bulunuyor.

ABD’li yetkiliden uyarı

Hazine Departmanı’ndaki Finansal Kurumlarla İlişkileri Yöneten Müsteşar Yardımcısı Graham Steele, 2023 Transform Payments USA Konferansı’nda gerçekleştirdiği yeni bir konuşmada, CBDC’lerin büyük bir kullanıcı mahremiyeti sorunu olabileceğini belirtti.

“Anahtar bir zorluk, illegal finansal işlemleri en aza indirgemek ve aynı zamanda kullanıcı mahremiyetini sürdürmektir. Bu iki kritik hedefin ikisini de başarmak, herhangi bir olası perakende CBDC’nin tasarımında dikkatlice denge gerektirir.”

abd 1

Bazı toplulukların, kendilerini bankacılık sisteminden uzaklaştıran kurumsal güvensizliklere sahip olduğunu ve bir CBDC’nin bu güvensizliği büyük ihtimalle artıracağını belirtiyor.

“Mahremiyet kaygıları ve kurumsal güven eksikliği, bazı bireylerin bankacılık sisteminden uzak durmasının şu anda en sık rastlanan nedenlerinden. Özellikle, Hazine’nin önceden belirttiği gibi, bazı topluluklar mahremiyete daha hassas olabilir ve bireysel bilgilerine erişim konusunda artan endişeleri olabilir.”

Steele, olası bir CBDC piyasaya sürülmesi durumunda kullanıcı güvenini sağlamak adına gizlilik teknolojilerinin uygulanmasının gerekliliğini vurguluyor.

“Bu çerçevede, herhangi bir potansiyel perakende CBDC’nin tasarımında Gizlilik ve Anonimlik düzeylerinin ne kadar korunabileceğini ve Gizliliği İyileştirme Teknolojileri (PET’ler) dahil olmak üzere mevcut teknolojilerin ve yöntemlerin keşfedilmesini dikkate almamız önemlidir.

Bu tür teknolojiler, işlem gizliliğini korurken aynı zamanda şeffaflığı ve izlenebilirliği sağlayabilir ve böylece kullanıcıların dijital finansal işlemlere olan güvenini güçlendirebilir.”

ABD’nin bir CBDC’yi kabul edip etmeyeceği henüz belirlenmemişken, Hazine Departmanı’nın potansiyel bir merkez bankası dijital para biriminin etkilerini değerlendirmek amacıyla kurumlar arası bir çalışma grubuna liderlik ettiği belirtiliyor.

“Çalışma grubu, global finansal liderlik, ulusal güvenlik ve mahremiyet, illegal finans ve finansal dahil olma gibi politika hedeflerini değerlendiriyor.

Bu öncelikler arasında uygun dengenin sağlanması ve risklerin en aza indirilirken potansiyel yararların gerçekleştirilmesi, hem politikanın hem de teknolojinin tasarımına bağlı olacaktır.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!