NEDİR?

dApp (Merkezi Olmayan Uygulama) Nedir?

Merkezi olmayan uygulama (dApp), bir blockzinciri ağında veya bir P2P bilgisayar ağında çalışan bir programdır. Başka bir deyişle, blockchain teknolojisini kullanan açık kaynaklı bir yazılım, dApp uygulaması olarak bilinmektedir. Bu, dağıtım sistemi üzerinde devam eden bir anlaşmadır. Merkezi platformun aksine, üçüncü şahıslar herhangi bir işlem gerçekleştiremez. Bu nedenle, verileri bozarak ve çevrimiçi uygulamalara anonim erişim sağlayarak veri sahipliği ve gizlilik sorunları çözülmektedir. Merkeziyetsiz uygulama sisteminde aracı olmadığı için, bu uygulamalar eşler arası ağ yani P2P olarak da adlandırılmaktadır.

dApp Özellikleri Nedir?

dApp nedir sorusunu ve bir dApp’ın nasıl çalıştığını anlamak için onu diğerlerinden ayıran ana özellikleri anlamanız gerekmektedir. Bu özellikler ise aşağıdaki gibidir:
dApp açık kaynak kodludur ve akıllı sözleşmeler için özerklik sağlamayı gerektirmektedir. Diğer bir deyişle, akıllı sözleşmelerde belirtildiği gibi dApp işleyişi yasal gerekliliklerine uymalı ve toplulukta yapılan değişiklikleri kabul etmelisiniz.

Blockzinciri temelleri, açık ve şeffaf işlemleri gerektirmektedir.
dApp, dijital kaynakları içeren bir token içermelidir. Bu token ise standart bir anlaşma ile sağlanmalıdır. Örneğin, Ethereum’dan ERC-20 veya Tron’dan TRC-10 olabilir. Tüm tokenler ise takviye olarak kullanılmaktadır.
İşlemleri şifrelemek için standart şifreleme algoritmaları bulunmalıdır. Ayrıca iyileştirilmiş protokol ayarları olmalıdır.

dapp
dApp (Merkezi Olmayan Uygulama) Nedir? 1

dApp Nasıl Çalışır?

dApp özelliklerinin tam olarak uygulanması, dApp’ın düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Açık kaynaklı dApp sözleşmeleri, verimli bir token sistemi kullanılarak eksiksiz bir blokzinciri yönteminde dağıtılmaktadır. Bu açıdan dApp kullanıcıları gizli işlemleri izleyebilir. dApp’ın çalışması için ise işlem günlükleri resmi kılavuz kullanılarak bloklara girilmelidir.

dApp Nasıl Kullanılır?

dApp kullanımı için öncelikle güvenli bir cüzdan seçilmelidir. Dağıtık uygulamaların en önemli özelliği kullanıcıların cüzdanlarında işlem yapabilmesidir. Yani herhangi bir kripto paranızı başkası tarafından yönetilen bir adrese göndermenize gerek yoktur. Dağıtılmış uygulamalar akıllı sözleşmelerle çalışır, bu nedenle kripto para birimlerinin ve diğer varlıkların güvenliği için başka kişilere veya kurumlara güvenmeye gerek yoktur. Genel olarak, bir dağıtım uygulaması kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey, dağıtım uygulamanızla kullanabileceğiniz güvenli bir kripto para cüzdanıdır.

İkinci adımda ise dağıtılmış uygulamayı kullanma aşaması vardır. Kripto para cüzdanını kurduktan sonra, seçtiğiniz dağıtılmış uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Pazarda dağıtılan en popüler uygulamalar arasında sosyal medya, DeFi uygulamaları ve blockchain oyunları serisi bulunmaktadır.

dApp Avantajları ve Dezavantajları

Merkezi olmayan uygulama kripto paralar ile beraber büyük bir önem kazanmıştır. Bu açıdan saldırılara çok dayanıklıdır. İşletmenin başarısız olmasıyla beraber ağdaki tüm bilgisayarlar da başarısız olmaktadır. Ancak bu çok zor bir durumdur. dApp’leri yönetmek ve daha sonra öğe eklemek veya kaldırmak zordur. Tüm veriler kalıcı olarak blok zinciri ağında saklanmaktadır. dApp ile daha geniş bir kitleye ulaşmak için, içerik oluşturucuların kullanıcılara basit ve kolay bir işlem sağlaması gerekmektedir. Bu yeni bir teknoloji ise zaman aldığında dolayı şu anda herhangi bir yükseliş yaşanmamıştır.

Büyük basamakları tırmanmak zordur çünkü geleneksel uygulamalardaki gibi başka bir temas yolu yoktur. Sorunlarla veya hatalarla karşılaşırsanız, bunların düzeltilmesi zordur. dApp, diğer şirketlerden veri alma işlevine sahip değildir. KYC işlemi uygulanmadığından, işlem süreleri daha uzundur ve işlem hızları daha yavaştır. Blockchain teknolojisindeki yeni gelişmeleri görmek, dağıtılmış uygulamalarda daha yüksek bir seviyeye geçmek mümkündür. Bu durum ise, blockchain alanında faaliyet gösteren şirketler arasındaki rekabetin yoğunlaşmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, dağıtılmış uygulamaların daha sonra gelişmesi nedeniyle sınırlar aşılabilir. Tüm bu açılardan dApp’ın birçok avantajı ve dezavantajı vardır. Böyle bir olasılık şu anda zordur, ancak ileride bu uygulamaların rafa kalkması olasıdır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!