ALTCOİNNEDİR?

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple, 2012 yılında geliştirilen XRP sistemi ve RippleNet sistemidir. Diğer kripto para birimleri ile kıyaslandığı zaman Ripple’ın merkezi olan bir kripto para birimi olduğu görülmektedir. Ripple blockchain sistemi üzerinde işlem yapmasına rağmen, tüm işlem kayıtları şirket tarafından işletilmektedir. Bunun amacı, blok zincir sistemi aracılığıyla büyük miktarlardaki varlığı ve fonu hızlı, güvenilir ve ucuz bir şekilde transfer etmektir. Ripple, şu anda Bitcoin ve Ethereum’dan sonra en önemli üçüncü kripto para birimidir. Ripple kripto para biriminin kurumsal bir merkezi vardır. Bu durum ise Ripple’ın kurumsal ve ödeme sistemi bankaları için tercih edilen transfer sistemi haline getirmektedir.

Ripple Çalışma Sistemi

Ripple nedir sorusunun cevabının daha net olabilmesi açısından bu sistemin işleyişinin bilinmesi gerekmektedir. Halihazırdaki havale gibi para gönderme yöntemlerinin modası eskidiğinden Ripple temelde bu sorunu gidermeye hedeflenmiştir. Bunun için ise blockchain teknolojisini kullanarak çözümler sunmak için dünya çapındaki finansal sistemlerle iş birliği yapmayı planlamaktadır. Ripple başlangıçta günlük kullanım için geliştirilmiştir. Bu nedenle ödemeler, Bitcoin’den daha güvenli teknolojiler kullanılarak tasarlanmıştır. Böylelikle Ripple ile işlemler daha ucuz ve daha hızlı hale getirilmektedir.

Ripple Network, sistemdeki işlemleri doğrulamak için bir fikir birliği protokolü kullanmaktadır. Onaylanma süreleri anında gerçekleşmekte ve yaklaşık olarak 5 saniye sürmektedir. Ripple’ın finansal işlem geçmişi halka açık olarak kaydedilmiş ve blok zincirinde mevcut olsa da veriler bir bireyin veya şirketin kimliğine bağlı değildir. Çoğunlukla bireyler ve kuruluşlar tarafından dijital para birimi olarak kullanılan Bitcoin’e karşı savunma yapmak için Ripple ödeme sistemini giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Ripple Avantajları

Ripple coin nedir diye araştırma yapan biriyseniz, bunun için bu coinin avantajlarını bilmeniz gerekmektedir. Bu avantajlar ise aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Transferler ve varlıklar için blockchain teknolojisi ile Ripple, çok düşük maliyetler ve çok kısa uluslararası transferler sağlar.
 • En yüksek piyasa değerine ve çok yüksek işlem hacmine sahip üçüncü en büyük kripto para birimi olarak birçok borsada işlem gördüğü için erişimi daha kolaydır.
 • Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimlerinin aksine, değerinin karlı bir işletmeye dayandığı gerçeği, Ripple’ı diğer kripto para birimi hisse senetlerinden ayıran en önemli faktördür.
 • Büyük ödeme sistemleriyle yapılan anlaşmalar nedeniyle her geçen gün büyümeye devam etmektedir.
ripple xrp
Ripple (XRP) Nedir? 1

Ripple Neden Tercih Ediliyor?

Ripple almak isteyen yatırımcılar bu kripto paranın neden tercih edildiğini merak etmektedir. Bu açıdan Ripple’ın tercih edilme nedenleri aşağıdaki şekildedir:

 • Düşük maliyetli varlık değişimi: Dünya üzerinde birbirine doğrudan dönüştürülemeyen birçok para birimi mevcuttur. Bu nedenle bankalar aracı olarak ABD dolarını kullanmaktadır. Bu nedenle, bugün iki tür ücret vardır: A’dan USD’ye ve USD’den B’ye. Ripple aynı zamanda bir komisyoncudur. Ancak USD’den çok daha ucuzdur.
 • Hızlı uluslararası işlemler: Ripple’da ortalama işlemler 4 saniye sürmektedir. Bitcoin için bu süre bir saat veya daha fazla olabilir. Geleneksel bankacılık sisteminde bu birkaç gün bile alabilir.
 • Ödeme ekosistemi: Koleksiyoncular gibi kullanıcılar, ucuz ve hızlı işlemler için kendi para birimlerini tasarlayabilmektedir.

Ripple Alınır Mı?

Ripple alınır mı sorusu pek çok yatırımcı tarafından sorulmaktadır. Bu açıdan bu kripto para biriminin artıları ve eksileri şu şekildedir:

 • Daha önce de belirtildiği gibi, Ripple birçok bankanın güvendiği resmi bir kurumdur. Bu, açıklanmayan bir şirket tarafından geliştirilen sıradan bir blok zinciri biçimi değildir.
 • Tüm tokenlar erken aşamalarda oluşturulduğundan, Ripple ağında enflasyon yoktur. XRP değerini ne kadar sık ​​kullanırsanız, XRP değeri ve günlük gelir o kadar yüksek olur.
 • Tüm bankalar XRP’yi tek bir banka para birimi olarak kullandığında, ilk günlerde Ripple’a yatırım yapanlar büyük karlar elde edecektir.
 • Tüm tokenlar başlangıçta Ripple platformunda oluşturulduğundan, geliştiriciler ne zaman ve kaç token kullanılabileceğine karar verebilir.
 • Merkezi yapıya ek olarak, Ripple Labs zaten bağımsız bir tekelci ve tüm tokenlerin %61’ine sahip.
 • Açık kaynak kodludur. Birçok kişi sistemi kırmaya çalışabilir çünkü kullanımı kolaydır ve bazıları başarılı olabilir.

Ripple Airdrop Nedir?

Ripple tarafından desteklenen bir blockchain şirketi olan Flare Networks, tüm XRP sahiplerine Ripple Airdrop dağıtarak kendi Spark Token’ını (FXRP) çıkaracaktır. Bu açıdan şirket yaklaşık 45 milyar token dağıtacaktır. Herhangi bir kullanıcı sahip olduğu FXRP ve XRP’yi alarak bu dağıtıma katılabilmektedir. Resmi çıkış tarihi ise Flare Networks tarafından daha sonra açıklanacaktır. AirDrop’u destekleyen borsaların müşterileri, Spark tokenlerin XRP varlıkları ile orantılı olarak alabilecektir. Ancak değişim airdropları desteklemiyorsa, kullanıcılar airdroplara katılamayacaktır.

Ripple ve Bitcoin Farkı

Ripple Bitcoin farkı aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Bitcoin sistemi herhangi bir merkeze tahsis edilmemiştir. Ripple, şirkete aittir ve şirket tarafından kontrol edilmektedir.
 • Bitcoin transfer işlemleri saniyede 4 işlem gerçekleştirebilmesine rağmen, Ripple saniyede 1.500 işlem gerçekleştirebilir.
 • Komisyon toplama transfer işlemleri için Ripple, Bitcoin’den daha uygun bir yöntemdir.

Ripple Davası Nedir?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yaptığı bir basın açıklamasında, bir kripto para birimi borsasında Ripple (XRP) üreten Ripple Labs Inc.’e dava açacağını duyurmuştur. Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), şu anda sorunu çözemediklerini açıklamıştır. 22 Şubat 2021’de ön duruşması yapılan Ripple davası, 12 Nisan 2021’de davanın açılış savunmaları ile devam etmiştir. 14 Mayıs tarihinde ise SEC tarafından detaylı açıklamalar yapılacaktır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!