Bitcoin Haberleri

JPMorgan, Bitcoin’in 2021 Serüveninin Henüz Bitmediğine İnanıyor!

Nikolaos Panigirtzoglou başkanlığındaki JPMorgan için stratejistlerden oluşan bir ekip, Bitcoin’in (BTC) büyük oyunculardan zayıf bir talep gördüğüne inanıyor.

JPMorgan’a göre, Bitcoin vadeli işlem eğrisi, ekibin geriye dönük olarak adlandırdığı şey; bu, oturduğu şekliyle spot fiyatın vadeli işlem sözleşmelerinden daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Vadeli işlem sözleşmeleri, alıcının belirli bir tarihte belirli bir fiyattan varlık satın almasını gerektiriyor.

Stratejistler endişeli, çünkü spot fiyatın vadeli işlem sözleşmelerinden daha yüksek olduğu son zaman, Bitcoin çöküşünün gerçekleştiği 2018’deydi. Bu çöküş, kripto para birimlerinin yaklaşık %80 oranında düştüğünü gördü ve bu, milenyumun başında patlayan “dotcom” balonundan bile daha kötü hale geldi.

avrupa super ligini jp mo 438

Bu, görünüşte kurumsal alıcılardan yatırım ilgisi eksikliği olduğu için bir ayı piyasasının gelebileceğini gösteriyor. JPMorgan’ın bulguları, spot fiyatlar üzerinden 21 günlük BTC vadeli işlemlerinin ortalamasını temel alıyor. Ekip şunları aktardı:

“Bu alışılmadık bir gelişme ve şu anda Bitcoin’e maruz kalmak için düzenlenmiş CME vadeli işlem sözleşmelerini kullanma eğiliminde olan kurumsal yatırımcılardan gelen Bitcoin talebinin ne kadar zayıf olduğunun bir yansıması.”

Ekip, bunun “Perakende yatırımcı odaklı Aralık 2017’nin bazı yankılarını taşıyan bir düşüş sinyali” olabileceği konusunda uyarmaya devam etti.

Ekibin endişelerini dile getirdiği bir diğer konu da, Bitcoin’in küresel pazardaki payının son birkaç ayda Ocak ayında yaklaşık %70’ten bugün yaklaşık %42’ye düşmesiydi. Panigirtzoglou, Mayıs ayında azalan Bitcoin pazar payı konusunda uyardı ve ardından değerlemede önemli bir düşüş yaşandı. 

Kripto yatırımcıları için baş ağrısına neden olan düzenlemeler

Bitcoin’den genel performanstaki düşüşün olası nedenlerinden biri, hükümetlerin kripto para birimleri üzerine koyduğu artan düzenlemelerdir. Neredeyse her gün yeni bir ülkenin kripto para birimlerinin kullanımı ve ticaretini çevreleyen kuralları ve düzenlemeleri genişletme planlarını açıkladığı görülüyor .

Geçen hafta, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, yatırımcılar için daha fazla koruma çağrısında bulundu. Daha önce Obama’nın Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu başkanı olarak görev yapan Gensler, kripto para birimlerinin “hala ilgilenmemiz gereken yeni yatırımcı koruma sorunlarını gündeme getirdiğini” söyledi. 

Çin ayrıca kripto para birimiyle, özellikle de Bitcoin madenciliğiyle ilgili sorunları çözmeye başladı. Ulus, daha yeşil bir ülke olma yolunda adımlar atmaya çalışıyor ve Bitcoin madenciliği, bu hedefe ulaşmalarına yardımcı olacak bir endüstri değil.

Bu nedenle yeni düzenlemeler ile kripto madenciliğini yasaklamaya başladı. Bu, birçok kişiyi ABD ve Kazakistan gibi başka yerlere kaçmaya ve madenciliğe devam etmeye zorladı. Bununla birlikte, aynı sorunların madencilerin yeni evlerinde ortaya çıkması ve daha fazla düzenlemenin önerilmesi sadece bir zaman meselesidir. 

Kaynak: BeinCrypto

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!