Kripto Para Haberleri

Kuzey Kore Hackerlerinin 2022 Yılında, 630 Milyon Dolarlık Kripto Para Çaldığı Bildirildi!

Kuzey Kore’nin nükleer programını sürdürmeye devam ederken 2022 yılında eşi benzeri görülmemiş miktarda kripto varlığı çaldığı bildirildi.

Reuters’a göre bağımsız yaptırım kurumları tarafından Birleşmiş Milletler güvenlik konseyi komitesine sunulan gizli bir rapor, Kuzey Kore bağlantılı bilgisayar korsanlarının geçen yıl 630 milyon dolarlık kripto para çaldığını tahmin ediyor.

Hackerlar kripto hırsızlığında rekor kırıldı

Bu miktar, BM üye devletlerinden ve siber güvenlik firmalarından alınan bilgilere dayanıyor.

“2022 yılında DPRK (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) aktörleri tarafından önceki herhangi bir yıla kıyasla daha yüksek değerde kripto para varlığı çalınmıştır.

Son aylarda kripto para biriminin USD değerindeki değişimin bu tahminleri etkilemiş olması muhtemeldir ancak her ikisi de 2022’nin DPRK (Kuzey Kore) sanal varlık hırsızlığı için rekor kıran bir yıl olduğunu göstermektedir.”

kripto para haberleri

Rapor, saldırıların yabancı havacılık ve savunma şirketlerini hedef aldığını ve ülkenin birincil istihbarat teşkilatı olan Keşif Genel Bürosu tarafından kontrol edilen gruplar tarafından gerçekleştirildiğini söylüyor.

Bu gruplar arasında WannaCry saldırılarına karışan Lazarus ve çeşitli ülkelerdeki küçük işletmeleri hedef alan HOlyGhOst fidye yazılımı çetesi de yer alıyor.

“Bu aktörler, gelir elde etmek ve silah programları da dahil olmak üzere Kuzey Kore için değerli bilgiler talep etmek için kurbanları hedef almaya yasadışı olarak devam ettiler.

Bireylerle ilk temaslar LinkedIn üzerinden kuruldu ve hedeflerle bir güven düzeyi oluşturulduktan sonra, WhatsApp üzerinden devam eden iletişim yoluyla kötü amaçlı yükler teslim edildi.”

telegram 12

BM’deki uzmanlar Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarını finanse etmek için siber saldırılara güvendiğini; Pyongyang’ın nükleer fisil materyaller üretmeye devam ettiğini ve geçen yıl en az 73 balistik füze fırlattığını söylüyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!