Kripto Para Haberleri

FSB, Kripto Varlıkları için Yeni Küresel Çerçeve Oluşturmaya Hazırlanıyor!

Dünyanın en büyük finansal hizmetler düzenleyicisi olan Finansal İstikrar Kurulu’nun, 2023’ün başlarında kripto para birimleri için küresel bir düzenleme planı sunmayı planladığı bildirdi.

Financial Times’ın yeni bir haberine göre, FSB önümüzdeki aylarda yerel yönetimlerin uygulayacağı uluslararası kripto kurallarının uygulanması için bir zaman çizelgesi açıklayacak.

Rapora göre FSB’nin giden genel sekreteri Dietrich Domanski, amacın hizmet sağlayıcılarını “bankalarla aynı standartlarda tutmak” olduğunu söyledi.

Kripto ile ilgili firmalar için kurallar arıyor

FSB, ayrı tutulan finansal hizmetlerin bir kombinasyonunu sunan firmalar için kurallar arıyor: Finansal işlemlerin yönetimi şeffaflık ve müşterilerin fonlarının korunması.

kripto para haberleri

Financial Times’a göre FSB’nin kriptoyu düzenleme çabası, Kasım ayında FTX borsasının çökmesi ve Mayıs ayında Terraform Labs’ın Terra USD stablecoin’inin çökmesiyle teşvik edildi.

“Birçok kripto piyasası katılımcısı, yetkililerin yeniliğe karşı düşmanca davrandığını savunuyor. Şimdiye kadar yetkililerin oldukça uzlaşmacı davrandığını söyleyebilirim… son olaylar, riskleri ele almanın gerçekten de acil olduğunun kabul edilmesini pekiştirdi.”

Rapora göre Domanski, uluslararası kurallarının bir FTX patlamasını önleyebileceğini söyledi ancak teknolojiyi anlamak ve nasıl gelişeceğini görmek için zamana ihtiyaçları olduğunu söyleyerek grubu harekete geçmek için şimdiye kadar bekledikleri için savundu.

“Daha hızlı hareket etmelisiniz, daha fazlasını yapmalısınız diyen herkesi, küresel bir işbirliği sürecini takip etmeye davet ediyorum… ve sonra bana daha hızlı hareket edebileceğimiz noktaların nerede olduğunu söyleyin.”

UNICEF de dahil olmak üzere pek çok grup uzun zamandır kripto konusunda küresel düzenlemeler yapılması çağrısında bulunuyor. Dezavantajlı çocuklara yardım etmeye adanmış Birleşmiş Milletler fonu daha önce paranın havaleleri iyileştirebileceğini ve sosyal yardım programlarını daha verimli hale getirebileceğini ancak düzenlenmeden bırakılmasının ciddi tehditler oluşturduğunu söylemişti.

Rapora göre, FSB’nin planı kriptoya tek tip bir yaklaşım getirmeyi ve düzenleyici ilerlemeyi göstermeyi amaçlıyor.

“Bu çalışma planının bir amacı da, para birimi üzerindeki çalışmaların dağınık ve yavaş olduğu; tek bir ortak hedefe odaklanmadığı yönündeki algıya tam olarak karşı koymaktır.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!