Kripto Para Haberleri

Fed, ABD Bankalarının Sabit Paralar ve Kripto Varlıklarla Nasıl Etkileşime Girebileceğine İlişkin Yeni Kuralları Açıkladı

ABD Federal Rezervi (Fed), üye devlet bankalarının stablecoin’lerle işlem yapmadan veya bu tür varlıklarla etkileşime girmeden önce özel bir izin almasını zorunlu kılıyor. Bu karar, stablecoin’lerin düzenlenmesi ve gözetilmesiyle ilgili artan küresel endişelerin bir parçası olarak görülüyor.

Fed Çarşamba günü, ulusal para birimleri cinsinden ifade edilen ve dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanılarak çıkarılan tokenlerle ilgili yeni düzenlemeleri açıkladı. Bu düzenleme, OCC (Office of the Comptroller of the Currency) Yorum Mektubu 1174 kapsamında, üye devlet bankalarının stablecoin’lerle faaliyetlerde bulunabilmesi için belirli kriterleri karşılaması gerektiğini ortaya koyuyor.

Bu kapsamda, stablecoin’lerle etkileşime geçmek isteyen bir bankanın, faaliyetlerinin güvenli ve sağlam bir şekilde yürütüldüğünü göstermesi gerekecektir. Bu doğrulama, Federal Rezerv denetçilerinin bankanın uygun kontrollere sahip olduğuna dair tatmin olmasıyla sağlanacaktır.

fed

Bunun yanı sıra, önerilen faaliyetlere başlamadan önce, ilgili bankanın Federal Rezerv’den yazılı bir “denetime itiraz etmeme bildirimi” alması zorunlu olacak. Düzenleme mektubu, yalnızca stablecoin’lerle testler yapmak isteyen bankaların bile bu izni alması gerektiğini vurguluyor.

Bu denetim sürecinde, bankaların operasyonel, siber güvenlik, likidite, yasa dışı finans ve tüketici uyumluluğu risklerini ele alacak “uygun risk yönetimi uygulamaları” oluşturduklarını göstermeleri bekleniyor.

ABD’nin Richmond Merkez Bankası tarafından yapılan bir açıklamaya göre, ABD’deki ticari bankaların üçte birinden fazlası Fed üyesi. Bu, düzenlemenin ülke genelinde birçok finans kuruluşunu etkileyeceği anlamına geliyor.

Bu hamle, stablecoin’lerin düzenlemesi ve denetimi konusundaki global tartışmaların bir parçası olarak değerlendiriliyor. ABD Federal Rezervi’nin bu adımı, dijital varlıkların artan popülaritesi karşısında resmi otoritelerin daha titiz bir denetim ve düzenleme yaklaşımı benimsediğinin bir göstergesi olabilir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!