Bitcoin Analizleri

Bitcoin Fiyat Tahmini: ABD Enflasyon Verileri Açıklandı – BTC Neden Düşüyor?

Bitcoin (BTC) fiyatı, son zamanlarda 29.000 dolar civarında dengeli bir seyir izliyor. ABD’nin Temmuz ayında açıklanan temel Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) verilerinin ardından bu durum dikkat çekiyor. Aylık bazda %0,2 artış gösteren CPI, yıllık bazda beklenenden düşük, %4,7 oranında bir artışı işaret ediyor.

Bu durum, ABD Federal Rezerv’in (Fed) faiz artışı stratejisi üzerinde etkili olabilir. ABD para piyasası vadeli işlem sözleşmeleri, Eylül ayında faiz oranlarının artırılma ihtimalini sadece %9,5 olarak gösteriyor. 2021 yılının ortalarında ABD’de ani bir enflasyon artışı yaşanmış ve Fed, 2022 başında faizleri artırmaya başlamıştı. Son 17 ayda toplam 525 baz puanlık bir faiz artışı yaşandı. Temmuz’da en son gerçekleşen faiz artışı, oranları %5,25-5,50 seviyesine yükseltti.

Fed’den Faiz İndirimi Sinyali mi?

Ancak yeni enflasyon verileri, ABD’deki enflasyonun kontrol altında olduğuna dair işaretler sunuyor. Bu, Fed’in faizleri daha da artırma ihtiyacını azaltabilir. Eğer enflasyon oranı bir yıl boyunca bu seviyede kalırsa, oran, Fed’in hedefi olan %2,0’nun sadece hafif üzerinde kalabilir.

Bitcoin için bu, olumlu bir haber olarak değerlendirilebilir. Daha önce, Fed’in faiz artışları, Bitcoin fiyatının düşmesine yol açmıştı. Ancak düşük faiz oranları, Bitcoin’i yatırımcılar için daha cazip bir seçenek haline getirebilir.

btc 1

Bitcoin Fiyatında Olumlu Tahminler ve ETF Heyecanı

Bitcoin fiyat tahminleri olumlu yönde. Bu durum, büyük şirketlerin Bitcoin ETF başvurularında bulunmaları ve onay olasılıklarıyla destekleniyor. Kripto araştırma firması Matrixport, birkaç Bitcoin ETF onayının Bitcoin fiyatını artırabileceğini belirtiyor. Bu olumlu havayı destekleyen firmalar arasında Galaxy Digital ve Ark Invest gibi büyük oyuncular da bulunuyor.

Bitcoin, 30.000 Doları Aşabilir mi? Güçlü Teknik Analizler Neler Söylüyor?

Bitcoin fiyatı, uzun vadeli destekten sağlam bir sıçrama yaşadı ve 2023 yükseliş trendi gözlendi. Eğer bu yılki fiyat hareketi devam ederse, Bitcoin’in 30.000 doları aşıp 31.800 dolarlık yıllık en yüksek seviyeleri test etmesi mümkün görünüyor. Ancak, 30.000 dolarlık psikolojik seviyenin üzerine çıkamaması endişe kaynağı olabilir.

bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı btc-2-1024x417.jpg

Sonuç olarak, Fed’in oran indirimleri ve spot Bitcoin ETF onayları bekleniyor, ancak bu gelişmelerin en erken 2024’ün başlarına kadar gerçekleşmesi muhtemel. Kısa vadeli düşüşler 20.000 dolar seviyelerine kadar olabilir, ancak bu, düşüş satın alma fırsatları olarak değerlendirilebilir. Bitcoin ve kripto piyasası, perakende ve kurumsal yatırımcılar arasında yeni bir talep dalgasını tetikleyebilecek olan ETF onayları ve Fed politikalarıyla şekillenmeye devam edecek gibi görünüyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

telegram 12

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!