Kripto Para Haberleri

Palihapitiya, Yapay Zekanın Yükselişiyle 2023’ün En Büyük Kaybedeninin Google Olacağını Söyledi!

Milyarder yatırımcı Chamath Palihapitiya, yapay zekanın yükselişinin ortasında bu yıl iş piyasalarında en büyük kaybedenin kim olacağını tahmin ediyor.

All-In podcast’inin yeni bir bölümünde Palihapitiya, yapay zekanın Google arama işlevini daha az alakalı hale getirmeye başlamasıyla en çok Google’ın zarar göreceğini söyledi.

google

Özellikle de yaklaşık iki ay önce piyasaya sürülmesinden bu yana öne çıkan yeni yapay zeka tabanlı sohbet robotu ChatGPT’ye atıfta bulunuyor.

“Size en büyük iş kaybımı söyleyeyim. Bence bu yılın en büyük potansiyel iş kaybedeni, saf kârlılık ve etkileşim açısından ölçüldüğünde Google Arama. Kullanımın nereye gittiği konusunda Open AI veya ChatGPT’yi seçmek yerine kullanımın nereden geldiğini görmenin benim için daha kolay olduğunu düşünüyorum. Bunun nedeni, bence pek çok insanın makine öğrenimi ve yapay zekanın nasıl çalıştığını tam olarak anlamaması. Sadece 30 saniyelik bir başlangıç: iki büyük iş kümesi var.

Birincisi ‘öğrenme’ olarak adlandırılan ve tahmin yapmayı öğrenmeyi sağlayan süreç, ikincisi ise ‘çıkarım’ olarak adlandırılan ve arama kutusuna bir şey yazdığınızda cevabı almanızı sağlayan süreç.

Öğrenmeyle ilgili olan ve ChatGPT’nin gösterdiği şey, web’in tamamını tarayarak öğrendikleridir. Maliyet açısından, hesaplama açısından, dönüştürücülerin kalitesi ve yapay zekanın kalitesi açısından web’in tamamını tarayabilen beş ya da altı kuruluş daha var.

Dolayısıyla Google arama kalitesindeki düşüşün herkesten çok daha iyi olacağını tahmin etmeyi, kimin kazanacağını tahmin etmekten daha kolay buluyorum çünkü yeterli zaman ve parayla Oracle, Microsoft, Google, Çinli internet şirketlerinin hepsinin rekabet edebileceğini düşünüyorum…

Bence tüketicilerin kafası karışacak ve birçok yerden yüksek kaliteli arama sonuçları alabilecekler, oysa bugün çoğu insan Google’ın şehirdeki tek oyun olduğunu düşünüyor.”

Risk sermayedarı, Google’ın dünyanın en iyi arama motoru olma konumunu kaybetmeyebileceğini ancak diğer sitelerin oyuna girmesiyle yine de önemli miktarda kullanım kaybedebileceğini söyledi.

“Google kullanımının %10 ya da %15’ini diğer sitelere kaptırabilir ve bu sitelerin hiçbirini o kadar da alakalı yapmayabilir ama Google ve Google’ın kârı üzerinde önemli ölçülebilir bir etkisi olacaktır.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!