Bitcoin Analizleri

Milyarder Arthur Hayes, Bazı Büyük Oyuncuların Satacak Bitcoin’i Kalmadığını Söyledi!

BitMEX’in kurucusu Arthur Hayes, Bitcoin’in ayı piyasasının dibini çoktan görmüş olabileceği ihtimalini değerlendirdi ve üç önemli oyuncunun satacak BTC’lerinin tükenmiş olabileceğini söyledi.

Yeni bir blog yazısında kripto uzmanı, kaldıracın yanlış kullanımı nedeniyle bu yıl BTC hazinelerinden ayrılmak zorunda kalan üç yatırımcı grubunu tanımladı: merkezi borç verme ve ticaret firmaları; Bitcoin madencileri ve sıradan spekülatörler.

Büyük ticaret firmaları Bitcoin’lerinin çoğunu sattı!

İlk olarak merkezi firmalara bakan Hayes, bu kurumların kripto hedge fonu Three Arrows Capital (3AC) ve Sam Bankman-Fried’in ticaret firması Alameda Research’ün çöküşünden sonra BTC’lerinin çoğunu boşaltmış olabileceğini söyledi.

“Bu iki firmanın başı belaya girdiğinde neler gördük? En likit kriptoların; Bitcoin (DeFi’de WBTC) ve Ether (DeFi’de WETH) daha sonra satılan merkezi ve merkezi olmayan borsalara büyük miktarda transfer ettiğini gördük. Bu büyük düşüş sırasında gelişti…

Bu başarısız kurumların elindeki tüm BTC’nin birden fazla çöküş sırasında satıldığını kanıtlayamam ancak batmadan hemen önce en likit kripto teminatını likide etmek için ellerinden geleni yapmışlar gibi görünüyor.

Merkezi kredi veren firmalar ve tüm büyük ticaret firmaları Bitcoin’lerinin çoğunu zaten sattı. Geriye kalan tek şey likit olmayan sh**coinler, kripto şirketlerindeki özel hisseler ve kilitli satış öncesi tokenlaer.”

Bitcoin madencilerine gelince Hayes, Haziran ayındaki ilk kredi krizinden bu yana BTC’lerini net olarak sattıklarını ve kral kriptonun 18 aydan uzun bir süredir ilk kez 20.000 $’ın altına düştüğünü söyledi.

“Büyük fiat borç yüklerini güncel tutmak için bunu yapmak zorundalar. Borçları olmasa da elektrik faturalarını ödemeleri gerekiyor ve Bitcoin fiyatı çok düşük olduğu için tesisi çalışır durumda tutmak için daha da fazla satmaları gerekiyor.”

bitcoin analiz
kaynak: arthur hayes / glassnode

Sıradan spekülatörler söz konusu olduğunda Hayes, piyasalardaki spekülasyon seviyesini ölçmek için uzun ve kısa sözleşmelerdeki açık faiz (OI) miktarına baktığını söyledi. OI’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi, BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesine denk geldi. Piyasa düştükçe OI’de düştü ve bu da spekülatörlerin silindiğini gösteriyor.

“Tüm büyük kripto türevleri merkezi borsalarındaki OI toplamına baktığımızda, OI yerel düşük seviyesinin de 14 Kasım Pazartesi günü Bitcoin’in 16.000 doların altına inmesiyle aynı zamana denk geldiğini görebiliriz. Şimdi, OI 2021’in başından beri görülmeyen seviyelere geri döndü.

OI’deki düşüşün zamanlaması ve büyüklüğü, aşırı kaldıraçlı uzun pozisyonların çoğunun söndürüldüğüne inanmama neden oluyor.”

bitcoin analiz
kaynak: arthur hayes / glassnode

Hayes, Bitcoin’in 15.900 $ civarındaki mevcut ayı piyasası dip seviyesinin mutlak dip olup olmadığından %100 emin olmadığını ancak BTC’nin “kredi daralmasının getirdiği zorunlu satışların durması” nedeniyle bu seviyeden sıçradığını söyleyerek sözlerini sonlandırdı. Ayrıca her şeyin döngüsel olduğunu da belirtti.

“Düşen şey tekrar yükselecektir.”

Bu haberin yazıldığı sırada Bitcoin 17.170 dolardan işlem görüyordu. BTC güncel fiyatını görmek için tıklayın.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

En güncel kripto para haberleri için TwitterTelegramİnstagram ve Tiktok‘ta bizi takip edin.

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!