Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriKripto Para Rehberi

Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Farklar Neler?

Bitcoin ve Ethereum popüler kripto para birimleridir. Satoshi Nakamato tarafından icat edilen Bitcoin ve blockchain teknolojisi 2008’de kripto para dünyasının temellerini atmıştır. Birçok kripto para biriminin ortaya çıkmasına rağmen, Bitcoin popülerliğini ve işlevselliğini korumuştur. Günümüzde ise kripto para birimi yatırımcılarının ana hedefi haline gelmiştir. Bitcoin’den sonra gelen Ethereum ise, yatırımcıların en çok ilgilendiği ikinci kripto para birimidir. Bu kripto para, blockchain teknolojisindeki yeni akıllı kontrat teknolojisiyle kendini tanıtmıştır. Ancak bu iki para biriminin ne olduğunu anlayabilmek için Bitcoin Ethereum nedir sorusunun daha detaylı olarak ele alınması gerekmektedir.

Bitcoin Çalışma Sistemi Nasıl?

Bitcoin özellikleri açısından bakıldığında merkezi olmadığını söylemek mümkündür. Bu açıdan hiçbir kuruluş Bitcoin’in üretimini devralamaz ve akışını kontrol edemez. İşlem yapma özgürlüğü kişiye bağlı değildir. Ancak şeffaftır ve tüm işlemler sistemdeki herkes tarafından anında görülebilmektedir. Tüm bunlar, blockchain adı verilen yeni nesil bilgi teknolojisi sayesinde mümkün bir hale gelmiştir. Yapılan bütün yeni işlemler tek bir blokta yürütülmektedir. Bunların kaydedildiği yer ise her zaman deftere eklenen zincirdeki veya tablodaki son halkadır. Başka bir deyişle, kaydı defterden koparamaz veya içeriğini silemezsiniz.

Veri tabanındaki belirli değerlere bağlı olarak Bitcoin bakiyelerinin hiçbir değeri yoktur. Tüm bu bilgiler not defterine kaydedildiğinde, mevcut bakiyenin değeri artmaktadır. Bilgi arttıkça, gerekli bilgi işlem gücü de artmaktadır. Bu aşamada madencilik ortaya çıkmaktadır. Bilgisayarlar blok zincirinde bilgi işlemeye ne kadar çok katkıda bulunursa, sahipleri için o kadar çok Bitcoin kazanabilmektedir.

bitcoin ethereum

Ethereum Çalışma Sistemi Nasıl?

Ethereum, dünya çapında binlerce bilgisayara dağıtılan başka bir küresel ağ sistemidir. Bitcoin gibi blockchain teknolojisine dayanmasına rağmen birçok yönden farklılık göstermektedir. Ethereum özellikleri arasındaki en önemli işlev ise akıllı sözleşme sistemidir. Akıllı sözleşmeler ağ üzerinden dağıtılmakta ve istek üzerine Ethereum düğümüne eklenmektedir. Ethereum ayrıca Ether adlı bir kripto para birimi içermektedir.

Her ne kadar Bitcoin ve Ethereum blok zinciri açısından birbirine benzese de Bitcoin ile Ethereum ayrımı akıllı sözleşmenin mantığı ile ortaya çıkmaktadır. Ethereum ağındaki her düğüm, tıpkı Bitcoin gibi blok zincirinin bir kopyasını saklamaktadır. İşlemler benzer şekilde yapılmaktadır. Bu duruma ise Ethereum madenciliği adı verilmektedir. Madenciler, tüm Ethereum işlemlerinin ve akıllı sözleşme sonuçlarının geçerli olmasını sağlamak için kendi bilgi işlem gücünü, yani sistemlerinin hesaplama gücünü harcamaktadır.

Bitcoin ve Ethereum Farkları

Bitcoin ve Ethereum farkları pek çok açıdan ele alınabilmektedir. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Konsept: Bitcoin ile, Bitcoin’i blok zinciri aracılığıyla taraflar arasında güvenle aktarabilirsiniz. Ethereum tarafından geliştirilen akıllı sözleşme teknolojisi sayesinde ise, iki taraf arasında veri aktarımı sağlanmaktadır.
  • Madencilik: Bitcoin ile yapılan transfer işlemlerinde ‘Proof of Work’ kullanılmaktadır. Aynı zamanda Ethereum için de bu geçerlidir. Ancak uzun süredir geliştirilen Ethereum 2.0 kapsamında Proof of Stake sistemine geçilecektir.
  • Ödüller: Bitcoin ve Ethereum madenciliği ödülleri de farklıdır. Bitcoin, madencileri her bloğun sonunda 6.25 Bitcoin ile ödüllendirmektedir. Ödül her 210.000 blokta bir yarıya indirilmektedir. Bu nedenle, Bitcoin arzı sınırlıdır. Ethereum’da, madenciler veya işlemleri onaylamak için Ethereum 2.0 kullananlar blok başına 3 Ether ile ödüllendirilmektedir Ancak Bitcoin’de olduğu gibi, bu ödüller bloktan sonra yarıya inmemektedir.
  • Transfer Ücretleri: Bitcoin ve Ethereum farkı açısından ele alınan bir diğer konu ise transfer ücretidir. Bitcoin ücretleri gönderen tarafından belirlenmektedir. İşlemleri daha hızlı gerçekleştirmek isteyenler, transfer maliyetlerini artırarak işlemleri onaylayan madencilerin dikkatini kolaylıkla çekebilmektedir. Ethereum’da transfer, gas ücreti olarak da bilinen sabit bir fiyattır.
  • Blok Oluşturma: Bitcoin’de bir blok oluşturmak için bloğu blok zincirine eklemek 10 dakika sürmektedir. Ethereum için blok oluşturma süresi ise 10 ila 15 saniyedir.
  • Arz Miktarı: Dolaşımda olan mevcut Bitcoin sayısı yaklaşık 18,5 milyon adettir. Oluşturulabilecek toplam Bitcoin sayısı ise 21 milyon ile sınırlıdır. Buna karşın piyasada yaklaşık 111 milyon Ethereum bulunmaktadır. Aynı zamanda bunun için belirlenen bir arz sınırı mevcut değildir.

Bitcoin Mi, Ethereum Mu?

2021’de yatırım yapmak için en iyi kripto para birimini seçmek kolay değildir. Çünkü Bitcoin ve Ethereum arasındaki fark değişik biçimlerde karşınıza çıkmaktadır. Ancak her ikisinin de iyi bir yatırım getirisi sağlaması muhtemeldir. Bu açıdan Bitcoin 2020 yılında iyi bir performans sergilemiştir. 2021’de ise daha fazla büyüme beklenmektedir. Bu durum ise daha fazla insanın BTC almaya hazır olacağı anlamına gelmektedir. Bu sebeple Bitcoin iyi bir yatırım seçeneğidir. Buna karşın Ethereum da önde gelen bir altcoindir.

Ethereum 2.0 ise durumu farklı boyutlara taşımıştır. Bunun nedeni, hız ve ölçeklenebilirlik gibi iyileştirmelerin daha fazla yatırımcının ilgisini çekmesidir. Bazı insanlar yüksek ücretler nedeniyle Ethereum’u bırakırken, bazıları zayıf ağ performansı nedeniyle bırakmıştır. Ancak Ethereum 2.0 projesi bu sorunları çözme amacına sahiptir. Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle, Ethereum daha hızlı, daha güvenilir ve daha iyi bir yatırım seçeneği haline gelmektedir. Bitcoin ve Ethereum yorumları ele alındığında ise, her iki kripto paranın da tercih edildiği görülmektedir. Her ne kadar Ethereum, BTC kadar popüler ve pahalı olmasa da yatırım açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu açıdan her ikisinin de iyi bir yatırım fırsatı olarak değerlendirilmektedir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

telegram 12

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!