BİTCOİN

Bitcoin Taproot Yükseltmesi Nihayet Kilitlendi! Aktivasyon Kasım için Ayarlandı!

Taproot, madencilik düğümleri arasında %90 kritik konsensüs işaretini elde ettiğinde, Kasım ayında Bitcoin soft fork aktivasyonu için hazır olacak.

Taproot yükseltmesi, Bitcoin (BTC) madenciliği hash oranının %90’ının mevcut zorluk çağında protokol iyileştirmesi için sinyal vermesiyle, aktivasyon yolundaki ilk önemli kilometre taşını elde etti.

Bitcoin geliştiricisi Hampus Sjöberg tarafından oluşturulan bir web sayfası olan Taproot.watch’dan alınan veriler, kilitleme aşamasının artık tamamlandığını gösteriyor .

Tanınan tüm madencilik havuzları, Slush Pool’un bunu yapan ilk kişi olmasıyla birlikte yükseltme için sinyal verdi. Slush Pool’un Taproot kilitlenmesini kapatan 687285 bloğunu da kazması belki de uygundur.

Hash oranı payına göre ilk iki Bitcoin madencilik havuzu olan AntPool ve F2Pool, BTC madencilik arenasında Taproot aktivasyonunun en eski destekçilerinden biriydi.

Cointelegraph Bitcoin çekirdek geliştiricisi Pieter Wuille ile yaptığı bir konuşmada Taproot için etkinleştirme adımını şöyle açıkladı: “BIP341’e göre, kilitlendikten sonra aktivasyon 709632 blok yüksekliğinde otomatik olacak ve 14 Kasım 2021 civarında bekleniyor.”

Wuille, Taproot’un önemi hakkında da şunları ekledi:

“Ağustos 2017’de Segwit’in etkinleştirilmesinden bu yana ilk fikir birliği değişikliği. Bitcoin’in komut dosyası yeteneklerini, belirli şeyleri daha ucuz hale getirecek şekilde genişletiyor (özellikle multisig ve katman 2 şeyleri gibi daha karmaşık uygulamalar) ve genellikle tam harcama kurallarını gizleyerek biraz daha özel kılıyor.”

Wuille’e göre, Kasım ayındaki aktivasyon sadece bir başlangıç ​​çünkü asıl iş, protokol iyileştirmesinin faydalarından yararlanmak için yazılımı oluşturmak olacak.

12 Haziran’ın Bitcoin için tarihi önemi, gün tek bir blokta mayınlı rekor sayıda işlem gördüğü için Taproot’un ötesine geçti. Blockchain gezgini Blockchair’den gelen veriler, 687249 blok yüksekliğinde 4.075 işlemi gösteriyor.

021bcad2 4fb9 4f0c b022 919a9e393a4a
Kaynak: Blockchair.com

Bu rekor rakam, 11 Haziran’da kaydedilen blok başına ortalama işlemlerin neredeyse iki katı ve Bitcoin blokları için tipik işlem sayısının dört katı.

Çin’deki madencilik kısıtlamaları nedeniyle hash oranının düşmesiyle birlikte Cumartesi günkü işlem sayısı ortalaması, blok üretimindeki yavaşlamanın daha fazla işlemi tek bir bloğa dahil etmeye zorlamasından kaynaklanıyor olabilir.

Kaynak: CoinTelegraph

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!