Bitcoin Haberleri

Biden Yönetimi Mücadele Ederken, Bitcoin Fiyatı 22.000 Dolara Yükseliyor!

Bitcoin (BTC); Biden yönetimi, Silicon Valley Bank’ın çöküşünden kaynaklanabilecek bölgesel bankalar arasındaki kitlesel mevduat çıkışını önlemek için çaba sarf ederken, fiyatını yükseltmeye devam ediyor.

ABD Hazine Bakanlığı, Washington Post’un bildirdiğine göre, SVB’nin ani çöküşü sonrasında tüm mevduat sahiplerinin tazmin edilip edilmeyeceğine karar vermek için acil bir dizi toplantı düzenliyor.

Gazete, Hazine Bakanlığı, Federal Rezerv ve FDIC’deki yetkililer arasındaki görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan kaynaklara atıfta bulunuyor.

“Federal yetkililer, Silikon Vadisi Bankası’ndaki tüm sigortasız mevduatları koruma altına almayı ciddi olarak düşünüyor ve ABD finans sisteminde bir paniğe yol açmasından korktukları durumu önlemek için olağanüstü bir müdahaleyi değerlendiriyor.”

Amerikan banka hesaplarının, kurumsal hesaplar dahil olmak üzere, yalnızca 250.000 $’a kadar FDIC tarafından sigortalandığının yaygın bir şekilde fark edilmesi, Bitcoin fiyatında keskin bir yükselişe neden oldu.

Bitcoin, son 24 saat içinde 20.334 $’lık en düşük seviyeden %8,7’lik bir artışla 22.111 $’a yükseldi.

Bitcoin’in takma adı olan Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldığı biliniyor ve orijinal kripto para biriminin modern bankacılık sistemine bir alternatif olarak tasarlandığı açıkça ifade edilmiştir.

2008 mali krizi sırasında Amerikan bankaları ve finans kurumlarının vatandaşların zararına neden olduğu son büyük çöküşün ardından Bitcoin doğdu.

Nakamoto, dünyanın ilk kripto para birimini yaratırken, işlemlerin doğrulanması ve işlenmesi için aracı kurumlara veya bankalara ihtiyaç duymadan, şeffaf ve doğrulanabilir bir sistem üzerine inşa edilen, doğası gereği kısıtlı bir arz ile desteklenen bir para birimi yaratmayı hedefledi.

bitcoin haberleri

Bitcoin, modern finans sistemine alternatif bir çözüm olarak üretilmiştir

Bitcoin’in yaratıcısı, kendi yarattığı bu kripto para birimini modern finans sistemine karşı bir çözüm olarak tasarladığını ifade etmiştir.

“Geleneksel para birimlerinin temel sorunu, işlem yapmak için güven duyma gerekliliğidir. Merkez bankalarına, paranın değerini koruma konusunda güvenmek zorundayız ancak itibari para birimleri, tarihi boyunca bu güveni ihlal etmiştir. Bankalara, paralarımızı koruyacaklarını ve elektronik olarak transfer edeceklerini güvenmek zorundayız, ancak onlar, kredi balonları dalgaları halinde ödünç vermek için çok az bir para yedeği tutarlar. Mahremiyetimizi korumak için onlara güvenmek zorundayız, kimlik hırsızlarının hesaplarımızı boşaltmalarına izin vermemelerine güvenmeliyiz. Ayrıca, devasa genel giderler, mikro ödemeleri imkansız hale getirir…

Kriptografik kanıtlara dayalı e-para birimi ile üçüncü taraf aracılara güvenmek zorunda kalmadan, para güvenli ve işlemler zahmetsiz hale gelebilir.”

Kripto endüstrisi, kripto dostu banka Silvergate’in iflasının ardından bankacılık sistemine ilişkin kendi sorunlarıyla mücadele ediyor.

Bu bankanın kapılarını kapatma kararı, düzenleyici baskıları ve “en son endüstri gelişmelerini” göstermesi nedeniyle alındı.

Silvergate’in iflası, geçtiğimiz hafta kripto piyasalarında bir gerilemeye neden oldu ve ayrıca Silicon Valley Bank’ın çöküşü de sektöre doğrudan etkiler yarattı.

Stabilcoin USDC’nin arkasındaki Circle şirketi, 40 milyar dolarlık rezervinin 3 milyar dolarının Silicon Valley Bank’ta tutulduğunu duyurdu. Bu açıklama, USDC’nin değerinde bir düşüşe neden oldu ve fiyatı 0,84 dolara kadar geriledi. Şu anda ise yayın sırasında 0,95 dolardan işlem görüyor. Şirket, açıkları kapatmak için kendi kaynaklarını ve iç sermayesini kullanacaklarını belirtiyor.

Dünyanın en büyük kripto borsası hacmiyle ünlü CEO’su Changpeng Zhao, bankacılık sistemi ile bağlantılı herhangi bir stablecoin’in gelecekte benzer sorunlarla karşılaşabileceği konusunda uyarıyor.

Bitcoin, son 24 saatte %7,6 artışla, haber sırasında 21.884 $’dan işlem görüyor.

Bitcoin fiyatını görmek için tıklayın.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!