Kripto Para Rehberi

Kripto Para Geçerli Olan Ülkeler

Kripto para kullanan ülkeler sıralaması noktasında ayrıntılar merak edilmektedir. Kripto para; temel olarak günümüz somut para birimlerine alternatif konumundadır. Geleceğe dönük gelişmesi öngörülen kripto paralar son birkaç sene içinde oldukça popüler hale gelmiştir.
Bununla birlikte kripto para piyasasına dair çok sayıda farklı unsur araştırılmaktadır. Kripto paranın geçerli olduğu ve kullanılabileceği ülkelerdir konulardan birisidir. Şimdi kripto para işlemlerinin ayrıntılarına ve o alana yönelen ülkelerin listesine bakalım:

Kripto Para İşlemleri

Dünyada kaç kişi kripto parayı kullanıyor sorusunun cevabı bir hayli geniş kitleye işaret etmektedir. Kripto para işlemlerinin günümüzde avantajlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve kolaylıkla yapılabilmesi sayesinde ilerleme göstermiştir.
Bununla birlikte pek çok kripto para içeriğinin kazandırması da yatırımcıların bu alana yönelme sebepleri arasında yer almaktadır. Ancak somut özellik içeriği zayıf olduğu için ve genelde sanal şekilde işlemler yürütüldüğü için kimi zaman güvenlik zafiyeti yaşanabilen kripto para piyasalarında bu alanda düzenlemeler yapılması gerekmektedir.
Belirli güvenlik tedbirleri uygulandığı takdirde etkili ve rahat bir şekilde işlem yapmaya müsait olan kripto para piyasalarını sıklıkla tercih eden ve bu uygulamaların geçerli olduğu ülkeler hangileri birlikte değerlendirelim:

kripto para

Ülkelere Göre Kripto Para Hacmi

Ülkelere göre kripto para hacmi; dijital para piyasalarında merak edilen içeriklerden bir diğer olmaktadır. Bu anlamda kripto parayı resmi para ilan eden ilk ülkenin El Salvador olduğunu söylemek mümkündür. Ülkeler devlet politikası olarak kripto paraları yavaş yavaş sistemlerine dahil etmekte ve kullanım alanlarını genişletmektedir.

Bu anlamda kripto para içeriklerini yoğun olarak kullanan ve tercih eden bazı ülkeler göze çarpmaktadır. Ülkemizin kripto para kullanımı konusunda öne çıkan ülkeler arasında yer aldığı söylenebilir. Zira en çok kripto paranın kullanıldığı ülkeler sıralamasında Türkiye’nin Avrupa’da 1. dünyada ise 4. olduğu belirlenmiştir.

Dünya ekonomik forumu aracılığı ile yapılmakta olan araştırma ile dünyanın en büyük 74 ekonomisi kabul edilen ve nüfusuna oranla en fazla kripto para kullanımının olduğu ülkeler açıklanmıştır. Nijerya kripto para bakımından %33’lük bir rakamla 1. sıradadır. Vietnam ise % 21’lik kullanım oranı ile ikinci olmuştur ve Filipinler % 20 oranla 3. sırada yer almıştır. Ülkemiz yüzde 16’lık bir kullanım oranına sahip olmakla birlikte dünyada 4. sırayı almıştır.

Britanya ve Orta Avrupa ülkelerinin kripto para kullanımları mevcut olmakla birlikte çok fazla rağbet gösterilmediği belirlenmiştir. Avrupa ülkeleri arasında Türkiye’nin ardından; Yunanistan ve İsviçre’nin kullanımının yoğun olduğu tespit edilmiştir.
Kimi çevrelere göre kripto paralar bir para birimi olarak değerlendirilmeli ve spekülatif bir unsur olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Dolayısıyla iniş çıkışları kuvvetli ve sabit bir gelirden söz edilemeyen unsurlar arasında yer alır.

En Az Kripto Para Kullanımının Olduğu Ülkeler

En az kripto para kullanan ülkeler sıralamasında araştırılan toplam 74 ülke içerisinden % 4 oranla Danimarka ve Japonya sonuncu olmuştur. Yani kripto para kullanımlarına en az katılım gösteren araştırma ülkeleri arasında yer almaktadır.
Kripto para içerikleri son yıllarda tartışma konusu olan ve pek çok açıdan ayrıntıları merak edilen bir içerik olarak karşımıza çıkar.

Geleneksel para birimlerini farklı bir alternatif olarak ortaya çıkması ile birlikte para piyasalarında da ciddi etkileri söz konusu olan kripto para içeriklerinin kullanımına dair devletlerin farklı yaklaşımları mevcut olmaktadır.
Bunlardan birisi kripto paraları resmi para birimi ilan eden yaklaşımlardır. Bir diğeri ise kripto para kullanımlarını serbest bırakan ancak bir resmiyete bağlamayan yani herhangi bir düzenlemenin mevcut olmadığı ülkelerdir.
Bu ülkeleri kripto para konusunda arada ve kararsız bir şekilde değerlendirmek yanlış olmaz. Kripto para alanında farklı bir bakış açısı benimseyen diğer ülkeler lise bu içeriği yasaklayan ülkelerdir.

Kimi ülkeler özellikle bazı kripto para birimlerini yasal hale getirirken kim ileriden belli sebeplerden bu içerikleri yasaklamaktadır. Ülkemizde ise kripto para birimleri yasal olmamakla birlikte yasadışı herhangi bir özellik de içermez.
Dolayısıyla yeni yeni bu alanda düzenlemeler ortaya çıkmaktadır. Son olarak; ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerinin kullanılmayacağı yasası ortaya çıkmıştır. Kripto para alanlarında her geçen gün farklı içerikler ve uygulamalar söz konusu olmaktadır.

telegram 12

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!