Kripto Para Rehberi

Kripto Para Borsalarında “Balina” Ne Demek?

Kripto paralar, genel anlamda kriptoloji biliminden kaynakla oluşturulmuş sanal para birimleri olarak göze çarpmaktadırlar. Bununla birlikte kriptoloji biliminin asıl olarak “şifreleme” anlamına geldiğinden de bahsetmemiz gerekir. Belirli bir veri veya mesajın farklı tekniklerle şifrelenmesi, bir başka kişiye ulaştırılması ve bu kişide çözülmesi anlamına gelir.

Kripto para, özellikle geçtiğimiz yıllarda kendini duyurarak bir fark yaratmış sanal para birimidir. Bunun yanında birçok farklı ismi olduğundan ve bu isimlere yatırım yapıp paranızı katlayabileceğinizden de bahsedebiliriz. Ancak bilindiği üzere kripto para borsası da, aynı normal borsa gibi zaman zaman dalgalanabilen ve bu anlamda oldukça tehlikeli de olabilecek bir borsadır. Bu sebeple de yatırım yapılacak olan birimin iyi seçilmesi ve elbette yatırım yapılan miktarın iyi belirlenmesi oldukça önemli durumlar arasında yerini almıştır.

Kripto Para Güvenli Midir?

Kripto para güvenli midir sorusu, bu sana para biriminin günlük hayatımızda yerini almasıyla birlikte oldukça sorulmaya başlanmıştır. Buna bağlı olarak belirtmemiz gereken birkaç durum olacaktır. Bu durumlar, öncelikle kripto paranın belirli bir merkeze bağlı olmadığı ile başlar. Bu anlamda tüm sermayenizi kontrol altında tutabilecek aracı bir banka bulunmamaktadır.
Bunun yanında aynı merkeze sahip olmama durumu beraberinde birtakım tehlikeler de getirecektir. Bu anlamda da cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgilerinin sızdırılabilmesi gibi tehlikeler de bulunacaktır.
Bunların yanında piyasanın oldukça değişken bir yapısı olmasından kaynaklı olarak yatırım yapmış olduğunuz birimi ve bu anlamda birimin bir anda yükselebileceği gibi bir anda düşebileceğinin de farkında olmanız gerekecektir.

kripto para

Kripto Para Yasal Mıdır?

Kripto para yasal mıdır konusu da akılları karıştırmakta olan bir başka konu olarak karşımıza çıkar. Bu anlamda kripto paraların kesinlikle yasal olduğu cevabını en başta vermemiz gerekir. Bununla birlikte son dönemlerde çıkan haberler doğrultusunda kripto paraların yasaklandığı ya da yasaklanabileceği gibi durumlar da gün yüzüne çıkmıştır.
Günümüzde kripto paraların yasaklandığına dair bir gelişme bulunmamaktadır. Gelecekte de bu anlamda düzenlemeler yapılma olasılığı olduğunu belirtmemiz gerekir. Bunun sebebi de oldukça yeni bir durum olarak herhangi bir ülkenin bünyesinde kesin bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu anlamda kripto para madenciliği konusundan da bahsedecek olursak bunun da tamamen yasal olduğundan bahsedebiliriz.

Ayrıca kripto paraların bir diğer durumu da bir kişinin cüzdanında bulunan paraya, kendi isteği dışında el koyulamaması durumu bulunur. Bu anlamda herhangi bir şekilde dış bir güç sebebiyle kripto paralarınız tehlikede değildir.

Kripto Para Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kripto paranın avantajları arasında öncelikle farklı merkezi otoritelerin dokunma yetkisinin olmamasından bahsetmemiz gerekir. Bu sebeple de oldukça tercih edilirler. Merkezi bir sisteme bağlı değildir, bu sebeple de kurallarının değişmesi gibi bir durum bulunmaz. Aynı şekilde uluslararası işlemlerin yapılmasında da herhangi bir kısıtlama veya zorluk bulunmaz. Aynı şekilde haftanın 7 günü ve günün 24 saati olmak üzere işlem yapabilirler.
Bunun yanında belirli bir limitinin olmamasından da bahsedebiliriz. Bu anlamda yatırım yapmak için fırsat arayan kişilerin de dikkatini çekmektedir.

Kripto Para Borsalarında “Balina” Kavramı Ne Anlama Gelir?

Kripto para borsaları, bahsedildiği üzere oldukça değişken yapıdadır. Günlük olarak farklılık ve oynamalar gösterebilir. Bu anlamda paranızı yatıracağınız birimi ve bunun yanında yatırmak istediğiniz miktarı iyi seçmelisiniz. Ayrıca yatırım yaptığınızda borsayı iyi takip etmeli ve bunun yanında günlük olarak kendinize güncellemeler yaparak bir tehlike olduğu takdirde paranızı çekebilmelisiniz.

Bu anlamda bakacak olursak “balina” terimi, alanda büyük olan kişiler için kullanılmaktadır. Genel olarak ise “Bitcoin Balina” olarak geçerler. Bunun sebebi ise günümüzde en çok bilinen ve kullanılan sanal para biriminin Bitcoin olmasıdır. Bitcoin, en yüksek gelire sahip sanal para birimidir. Bunun yanında yatırımcıları ve takipçileri de oldukça fazladır.
Bundan hareketle Bitcoin Balina dediğimizde, belirli bir kişinin ya da belirli bir kurumun, Bitcoin alanında büyük bir hisseye ve yatırıma sahip olmasından bahsedebiliriz. Elinde büyük bitcoin hissesi tutan kişi veya kurumlar için kullanılan bu terimin bugün bilinen en büyük “balinası” Grayscale Bitcoin Trust Font olarak geçer. Şu anki hissesi ise 330.000 BTC’dir.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!