Kripto Para Haberleri

ETH Kurucusu, Kripto Koruma Yöntemini Açıkladı!

Milyarder Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, kullanıcıların kripto varlıklarını nasıl güvende tutabileceğine dair önerilerde bulunuyor.

Yeni bir Reddit paylaşımında Buterin, tercih ettiği kripto koruma yöntemi olarak çoklu imzalar ve “koruyucular” adını verdiği, güvenilir cihazlar veya bireylerden oluşan bir ağ kullanmayı öneriyor.

Çoklu imza cüzdanı, herhangi bir işlemi onaylamadan ve gerçekleştirmeden önce iki veya daha fazla imzanın gerekliliğini vurgular.

Buterin, kendisinin ve Ethereum Vakfı’nın kripto fonlarının büyük bölümünü çoklu imza cüzdanlarıyla sakladığını ifade ediyor. Ethereum’un kurucusu ayrıca, Ocak 2021’de yayınladığı bir blog yazısında daha detaylı bir şekilde incelediği “toplumsal kurtarma cüzdanlarını” da önermektedir.

“Multisig cüzdanlar (örn. Gnosis Safe) fonları saklamanın kolay ve güvenli bir yoludur ve tüm güvenlik kurulumunuzdan kişisel olarak sorumlu olma riski olmaksızın size kişisel gözetimin temel faydalarının çoğunu (yani, güvenilir görünen merkezi bir varlığın hiç de öyle olmadığı ortaya çıktığı için fonlarınızın kaybolmaya maruz kalmaması) sağlayabilir. Ethereum Vakfı gibi ben de fonlarımın büyük bir kısmını saklamak için kişisel olarak multisig cüzdan kullanıyorum.”

kripto para haberleri

Kripto varlıklarınızı korumak için belirli bir güven düzeyi gerekiyor

Buterin, kripto varlıklarını korumak için başkalarına güvenmenin belirli bir güven düzeyi gerektirdiğini belirtirken, bu durumun aynı zamanda kripto paranızın tehlikeye atılması halinde daha kolay bir şekilde geri kazanılmasına imkan tanıdığını ifade ediyor.

“En azından bir koruyucunun kendi cihazlarınızdan birinde bir cüzdan olması doğal olarak mantıklıdır – bunu yapmak merkezsizleşmeyi azaltmaz ve sonuçta bu sizin paranızdır. Ancak kendiniz tarafından kontrol edilen bir koruyucunun üzerine çıktığınızda, zor bir değiş tokuşa girersiniz: diğer insanlara daha az güvenirsiniz, ancak aynı zamanda kendinizde daha fazla güç yoğunlaştırırsınız, bu da saldırıya uğramanız, zorlanmanız veya iş göremez hale gelmeniz veya ölmeniz durumunda bir risk oluşturabilir.

Benim temel kuralım, siz ortadan kaybolursanız, fonlarınızı kurtarmak için yeterli sayıda vasinin başka insanlar tarafından kontrol edilmesi gerektiğidir. Yani, en az bir vasiyi ve en fazla N(adres kümesi) -M (güvenilir kişiler) vasiyi kontrol etmelisiniz. Ayrıca, her koruyucu ayrı bir cihazda (dizüstü bilgisayar, telefon, eski telefon, vb.) olmalıdır.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!