Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriKripto Borsa Haberleri

Chainalysis Raporuna Göre, En Çok Kripto Dolandırıcılığının Olduğu Yer…

İçgörü firması Chainalysis’ten yeni bir rapor, dünya çapında en çok kripto dolandırıcılığının gerçekleştiği yerlere ışık tutuyor.

Rapor, Chainalysis’in Afrika’nın ardından yasadışı kripto faaliyeti için ikinci olduğunu söylediği Doğu Avrupa’daki kripto ile ilgili suçlara odaklanıyor.

Firma, her bölgedeki adreslerin yasa dışı adreslere maruz kalma miktarını gösteren verileri toplar.

image 2
Kaynak: Chainalysis

Chainalysis, Doğu Avrupa’nın, büyük ölçüde bölgedeki Rusça konuşanlara hitap eden dünyanın en büyük darknet pazarı Hydra Market nedeniyle, yasadışı darknet pazarlarına her yerden daha fazla kripto gönderdiğini belirtiyor.

Ancak genel olarak, Doğu Avrupa’daki çoğu yasa dışı kripto işlemi, çevrimiçi karaborsalardan ziyade dolandırıcılıklara bağlı.

“Tüm bölgelerde olduğu gibi, dolandırıcılıklar Doğu Avrupa’dan yasadışı adreslere gönderilen fonların en büyük payını oluşturuyor – bu faaliyetin çoğunun dolandırıcılara para gönderen kurbanları temsil ettiğini varsayabiliriz. Haziran 2020 ile Temmuz 2021 arasında, Doğu Avrupa merkezli adresler dolandırıcılıklara 815 milyon dolar gönderdi, ikincisi Batı Avrupa’dan sonra geldi.”

Chainalysis ayrıca Doğu Avrupa’nın en fazla web trafiğini kriptoyla ilgili dolandırıcılık web sitelerine gönderdiğini ve bunu Orta ve Güney Asya ile Latin Amerika’nın izlediğini söylüyor.

image
Kaynak: Chainalysis

Firma, yaklaşık 44 milyonluk mütevazı nüfusuna rağmen ABD’yi geçerek kripto dolandırıcılık sitelerini en çok ziyaret eden ülke olarak Ukrayna’yı seçti.

Chainalysis, kripto ile ilgili dolandırıcılıkların aslan payını ele geçirmenin, Rus merkez bankası tarafından bir Ponzi planı olarak kabul edilen ve kurucusunun Temmuz ayında tutuklandığını gören Rus merkezli bir şirket olan Finiko olduğunu söylüyor . Finiko’nun 800.000’den fazla ayrı mevduat yoluyla 1,5 milyar doların üzerinde Bitcoin (BTC) aldığı iddia ediliyor.

telegram 12

Finiko, Chainalysis’in dünyanın her bölgesindeki en iyi 5 kripto dolandırıcılığı listesinde belirlediği yaklaşık bir düzine failden biri.

image 1
Kaynak: Chainalysis

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!