Bitcoin HaberleriKripto Para Haberleri

Bugün Bitcoin İçin Bir D-Day Olabilir! İşte Nedeni!

Genesis Trading ve Digital Currency Group’un (DCG) iflas edip etmeyeceği sorusu şu anda kripto ve Bitcoin piyasasının üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallanıyor. İflas durumunda DCG, nakit ineği Grayscale ve Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) tasfiye etmek zorunda kalabilir.

Ancak bunun gerçekleşme olasılığı ne kadar? Bunu yanıtlamak için, üç şirketin ne olduğunu, nasıl ilişkili olduklarını ve birbirlerine karşı ne gibi yükümlülükleri olduğunu anlamak son derece önemlidir. Buna ek olarak, son günlerde dolaşan söylentilere bir göz atalım ve doğruluklarını belirlemeye çalışalım.

Bitcoin İçin D-Day Yaklaşıyor – DCG ve Genesis İflas mı Ediyor?

DCG, kripto sektöründeki en önemli şirketlerden biridir. Genesis ve Grayscale de dahil olmak üzere çok sayıda tanınmış kripto firmasının ana şirketidir.

Genesis, kripto alanındaki tam hizmet veren tek ana brokerdır ve DCG’nin portföyündeki bir mücevher olmuştur. Şirket, büyük kurumlar için erişim sağlamada ve risk yönetiminde kritik bir rol oynuyor.

İlgili Yazı: Bitcoin Düşüşü Yakında Bitebilir! İşte Sebebi!

Bununla birlikte, Three Arrows Capital’in (3AC) çöküşünden sonra zaten bocalıyordu ve DCG tarafından kurtarıldı. Ana şirket şu anda 3AC’nin 1,2 milyar dolarlık alacaklısı konumunda.

Genesis geçen hafta sonunda Genesis Earn programı için ödemeleri askıya alacağını duyurdu. Sonuç olarak, şirketin Pazartesi gününe kadar 1 milyar dolarlık bir nakit infüzyonuna ihtiyaç duyacağı ortaya çıktı.

Söylentilere göre, Genesis bu miktarı harici destekçilerden toplayamazsa, DCG ve dolayısıyla Grayscale için işler kötü görünebilir. Grayscale Bitcoin Trust’ın elinde şu anda 634.000 BTC bulunuyor ve bu paranın tasfiye edilerek Bitcoin piyasası üzerinde büyük bir satış baskısı yaratabileceği bildiriliyor.

Mevcut söylentilerin ana kaynaklarından biri ArchPublic’in kurucu ortağı Andrew Parish. Parish, Genesis için “ilgilenen sıfır taraf” olduğunu iddia ediyor.

Ancak bu kaynağın ne kadar meşru olduğu kripto topluluğunda sorgulanıyor. Analist Dylan LeClair şüphelerini dile getirdi.

Genesis’in gerçekten de sermaye çekmeyi başaramadığı varsayılırsa, DCG öz sermayesini ve portföyünün bir kısmını satmak zorunda kalabilir. VC firması Cinneamhain Ventures’ın ortaklarından Adam Cochran, DCG’nin 1 milyar dolarlık açığı kendi başına kapatıp kapatamayacağını değerlendirmek için varlıklarını inceliyor.

İlgili Yazı: Usta Analist Capo, Bitcoin ve Cardano İçin Yeni Fiyat Hedefini Açıkladı!

DCG, portföyündeki Luno, Foundry ve Coindesk gibi şirketlerin yanı sıra önemli bir girişim portföyünü de satmayı deneyebilir. Ancak Cochran 1 milyar doların çok iyimser bir rakam olduğuna inanıyor ve “bir risk sermayedarı olarak ikincil bir teklif vereceğim pek bir şey yok” diyor.

Cochran, Grayscale, Genesis ve Luno’nun; DCG’nin en yüksek öncelikleri olacağını açıkladı. Cochran’a göre 1 milyar dolara ulaşmak için öz sermayenin bir kısmını, tüm girişimlerini, tüm likit varlıklarını ve Luno/Coindesk/Foundry’ı satmaları gerekecek.

Nihayetinde DCG’nin altın yumurtlayan tavuğunu kurtarmak için her şeyi denize atması gerekecek. Ancak bu başarısız olursa, Grayscale Bitcoin Trust’ın tasfiyesi masada olacaktır.

Tahminimce bu hafta bir turu kapattıklarından başka bir haber alırsak, bu şeylerin çoğunun satılacağı anlamına gelir. Ve eğer zammı zamanında alamazlarsa, o zaman Grayscale’in kendisini satmayı düşünmek zorunda kalacaklar.

Ancak bu bile kolay olmayabilir. Kuşkusuz, Grayscale geçmişte XRP güvenini çoktan bitirdi. Ancak bu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple Labs’a karşı açtığı dava ışığında gerçekleşti.

QCP Capital son raporunda, “GBTC’nin Genesis’in likidite ihtiyaçlarını karşılamak için bir defaya mahsus itfasına izin vermesini bekleyenlerin yanlış yönlendirildiğini, çünkü bunun SEC’in onayı ile yapılması gerektiğini” belirtti. SEC’in bu yıl GBTC’ye olan muhalefeti göz önüne alındığında, QCP Capital bunun yakın zamanda gerçekleşmesini beklemiyor.

Bu arada Lumida Varlık Yönetimi CEO’su Ram Ahluwalia, “Genesis için doğru hamlenin bir satın alma olduğu” değerlendirmesinde bulundu. Potansiyel alıcılar arasında GS, ICE veya yatırım bankalarından oluşan bir konsorsiyum yer alabilir.

Ahluwalia şunları söyledi:

“Bu kolay olmayacak – manşet riski, düzenleyici inceleme, varlık kalitesine ilişkin sorular, riskten uzak iklim vb. (MS, Merrill, CS, Deutsche ve Jefferies çeşitli nedenlerle bunu yapmayacaktır).”

Eğer bir alıcı çıkmazsa DCG’nin deliği kapatması gerekecek ki Ahluwalia bunu yapmayacağına inanıyor çünkü iş kârlı değil. “Bu, Genesis kredi iştirakinin organize bir iflası anlamına gelecektir” dedi.

Basın saatine göre Bitcoin yatırımcıları oldukça tedirgin ve riskten kaçma modunda görünüyordu. Bitcoin fiyatı 16,000$’a düşerek ayı piyasasının en düşük seviyesi olan 15,675$’a yaklaştı. BTC güncel fiyatını öğrenmek için tıklayın.

bitcoin
kaynak : tradingview

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!