BİTCOİNNEDİR?

Bitcoin Madenciliği Yapmanın Yolları Neler?

Bitcoin hali hazırda en güvenilir ve en değerli kripto para birimi konumunda. Değerinin çok yüksek seviyelere çıkmış olması insanların farklı yollardan Bitcoin kazanmaya çalışmasına sebep oluyor. Hiç kuşkusuz madencilik bu yolların başında gelmekte. Düzenli olarak yapılacak işlemler sayesinde Bitcoin kazanmak mümkün. Ancak bunun çok da kolay olmadığını bilmeniz gerekli.

Bitcoin piyasası içerisinde gerçekleşen transferlerin gerçekleşmesini sağlamak ve işlemleri onaylamak Bitcoin üretimi için yapılmaktadır. Sistem blok zincirini en hızlı şekilde üretenlere ödül olarak Bitcoin verir ve böylece Bitcoin madenciliği yapılmış olur. İşlemlerin onaylanması için blok zincirlerinin üretimi gerekli olurken bunun yapılabilmesi için 5 farklı yol bulunuyor.

Bilgisayar İle Bitcoin Üretimi

Bitcoin ilk olarak üretilmeye başladığında üretimin merkezini bilgisayarlar oluşturuyordu. 2010 ile 2013 Aralığında üretilen Bitcoin tamamen bilgisayarlarda üretildi. Her geçen gün üretimin daha zorlaşması ve blok zincirlerinin daha karmaşık bir hale gelmesi bilgisayarları zorluyor. Bilgisayar donanımlarının kapasiteleri yükselmiş olsa da bu miktarı karşılayabilmek çok mümkün değil.

2021 senesine baktığımız bilgisayar ile Bitcoin madenciliği yapmak son derece yanlış bir seçenek olarak göze çarpmakta. CPU artık madencilik için yeterli değil. GPU teknolojisi madenciliğe imkân tanıyor ve insanların kripto para üretmesini sağlıyor. Bilgisayar ile kripto para üretmek isterseniz yıllık kazancınız yalnızca 2-3 TL seviyelerinde kalacaktır.

Antminer, Avalon Veya Dragonmint Kullanarak Bitcoin Üretimi

Kripto para madenciliğinin popüler bir hale gelmesi bu işlemin yapılabileceği cihazların değerini arttırmış durumda. Kripto paraların üretim alanı yalnızca bilgisayarlar değil. Antminer, Avalon ya da Dragonmit gibi markalar tarafından üretilen cihazlarla madencilik işlemlerini gerçekleştirmek mümkün oluyor. Tabi ki bu aşamada da bazı zorlukların olduğunu söylememiz gerekli.

Dünyanın önde gelen markaları tarafından üretilen cihazlar çok yüksek miktarda elektrik harcar. Bunun yanı sıra birkaç cihazın aynı odaya konması sıcaklığın tamamen artmasına ve odada zaman geçirmenin imkânsız olmasına sebep olacaktır. Özellikle Bitcoin madenciliği yapılacaksa bu cihazlar da yetersiz bir seçenek olur. Bazı kripto paralar için uygun olabilen cihazlardır.

bitcoin
Bitcoin Madenciliği Yapmanın Yolları Neler? 1

Bulut Tabanlı Sistemler İle Bitcoin Üretimi

Teknolojinin bizlere sunduğu muhteşem imkanlar bulunuyor. Bulut sistemli donanımlar da bunlardan bir tanesi. Sahip olduğunuz bilgisayar ya da farklı bir cihaz donanımı yetersiz kalıyorsa özel olarak hazırlanmış sitelere girerek bu donanımları kiralayabilirsiniz. Donanımlar bulut tabanlı bir sistem ile sizlere ulaşır. Fiziksel olarak donanımları görmezsiniz.

Sahip olduğunuz donanın yetersiz kaldığı için bulut tabanlı donanımları kiralayarak Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz. Burada en büyük sorunlardan bir tanesi kiralama ücretleridir. Ücretler genel kazançtan düşüldüğü için geriye kalan miktar oldukça düşük seviyelerde olur. Farklı kripto paraların madenciliği için daha uygun bir sistem olarak görülmektedir. Bu sistemin kullanılabileceği Türkiye merkezli sitelerin olması da önemli bir avantajdır.

Özel Donanımlar İle Bitcoin Madenciliği

Bitcoin üretmek için sizlere birçok farklı seçenek sunduk. Bu seçeneklerin sonuncusu ise ASIC adı verilen özel donanımlar. ASIC kısaltması yalnızca Bitcoin madenciliği için kullanılan bir tabir değil. Herhangi bir işlemi yapmak için özel olarak üretilmiş olan ürünlerin tamamı ASIC olarak tanımlanır. Bilgisayar oyununu çok daha kolay ya da eğlenceli bir biçimde oynamak adına üretilmiş olan bir klavye de ASIC kategorisinde yer alacaktır.

Bitcoin üretimi için de özel donanımların üretimi söz konusudur. Yalnızca Bitcoin madenciliğinin yapılabildiği bu cihazlar diğer yöntemlere göre katbekat iyidir. Yapılan araştırmalar bu cihazlar sayesinde diğer yöntemlerin 16 katı Bitcoin üretimini mümkün kıldığını göstermektedir. Cihazların özel üretim olması ve yüksek kazanç vaat etmesi değerini de arttırmaktadır. Bu sebeple pahalı cihazlardır.

Bitcoin Madenciliği İle Ne Kadar Kazanç Elde Edilir?

Bitcoin oluşturulan her blok zinciri için belirli bir Bitcoin dağıtımı yapar. Zincirin oluşmasında katkı sağlayan kişilerin tamamı bu dağıtımdan payını almaktadır. Yıllar geçtikçe Bitcoin dağıtımını gerçekleştirdiği miktarı düşürür. Geçmiş dönemlerde her bir blok zinciri için 50 Bitcoin dağıtılırken bu bedel ilk olarak 25’e sonra da 12,5 seviyesine düşürüldü. Yakın dönemde de 6,25 seviyesine inmesi bekleniyor.

Gerçekleştirilen işlem hep aynı olmasına rağmen kazanç düşmüş durumda. Bitcoin değeri artsa da bu düşüşü karşılayabilecek seviyede değil. Bitcoin madenciliği ile kazanç elde edecek kişilerin kuracağı düzenek ve sistem son derece önem arz eder. 1000 dolarlık bir yatırım yapan kişiler 1 sene içerisinde bu yatırımın parasını çıkarıp sonraki senelerde kazanç sağlayabilirler.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!