Bitcoin Haberleri

Bitcoin 28K’ya Ulaştı: 120 Milyon Dolarlık Tasfiye Rüzgarı Esti

Grayscale‘ın, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan yasal mücadelesinden zaferle ayrılması, kripto para piyasasına canlılık getirdi. Bu gelişme sonrasında Bitcoin ve altcoin’ler, finansal durgunluğunu bozarak yükselişe geçti, milyonlarca dolarlık kaldıraçlı işlemler de tasfiye sürecine girdi.

CoinGlass’ın en son analitik raporlarına göre, Grayscale kararı sonrası ilk bir saat içinde kripto piyasasında 80 milyon dolar üzerinde kaldıraçlı işlem silindi. Vadeli işlem yapan bazı yatırımcılar bu durumdan olumsuz etkilendi.

ABD Temyiz Mahkemesi, Grayscale’in Bitcoin Trust fonunu spot Bitcoin ETF’ine dönüştürme talebini “inceleme dışı bırakma” kararını iptal etti. Bu, SEC’in ABD’de spot Bitcoin ETF’lerini onaylama olasılığını artırabilir.

Bu mahkeme kararı, SEC’in kabul etmesi gerektiği anlamına gelmese de, kripto para piyasasında bir ivme yarattı. Ayrıca, bu SEC’in son iki ayda kripto şirketlerine karşı kaybettiği ikinci dava oldu.

Lider kripto para birimi Bitcoin, bu gelişmelerin hemen ardından 28.000 dolar seviyesine tırmandı. Ağustos ortasında yaşanan büyük düşüşten bu yana, BTC uzun bir süredir 26.000 dolar bandında hareket ediyordu.

Bu olumlu hava, önde gelen altcoin’leri de etkiledi. Yüksek piyasa değerine sahip BNB, SOL, MATIC, TONCOIN, LTC, BCH, AVAX ve XLM gibi altcoin’ler, yüzde 5 ila 10 arasında değer kazandı.

grf 78

CoinGlass‘ın son verileri, son dört saat içerisinde yaklaşık 120 milyon dolarlık vadeli işlemin tasfiye olduğunu gösteriyor. Bu tasfiyelerin büyük bir kısmı, yaklaşık 100 milyon dolarlık bir değeriyle, short (kısa) pozisyonlardan oluşuyor.

Bu sürecin en büyük tasfiyeleri 56 milyon dolarla Bitcoin’de yaşandı. Onu 24,11 milyon dolarla Ethereum takip etti.

grf 97
son 4 saatte tasfiye edilen pozisyonlar. kaynak: coinglass

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

telegram 12

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!