Altcoin HaberleriBitcoin Haberleri

Türkiye, Kripto Para Şirketlerine Düzenleyici Önlemler Uygulamaya Başladı!

Türkiye’de vergi kaçakçılığıyla mücadele kapsamında mükellef tebligatlarına ilişkin düzenleyici yönergeler yürürlüğe girmeye başlıyor.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tebliği, bankalar, spor takımları ve kripto para hizmet sağlayıcıları da dahil olmak üzere birçok farklı kuruluş için geçerli.

Bu kuruluşlar önemli düzenleyici önlemlere tabi olacaktır. Özellikle vergi kaçakçılığına karşı bildirimde bulunmak zorunda olan mükelleflerin kapsamı belirlenecektir. Bu aynı zamanda vergi mükelleflerini bilgilendirme prosedürlerini de içerecektir.

Bakanlık ayrıca, “gerçek lehdar” olarak tanımlanan tüzel kişiliği veya tüzel kişiliği olmayan tüzel kişileri nihai olarak kontrol eden gerçek kişi veya kişilere zorunlu bildirimde bulundu.

Kripto para şirketleri de bildirim yükümlülüklerine dahil edildi. Bu nedenle, kurumlar vergisi mükelleflerinden Türkiye’nin geçici vergi beyannamesi ve yıllık kurumlar vergisi beyannamesi ekinde gerçek yararlanıcı hakkında bilgi vermeleri istenecektir.

Geçici vergi beyannameleri ve gerçek yararlanıcı bilgileri, hak sahiplerinin adı, soyadı, uyruğu, kimlik numaraları ve adresleri, telefon numaraları, faks numaraları ve varsa e-posta adresleri de dahil olmak üzere yıllık kurumlar vergisi beyannamesi ekinde açıklanacak.

Mükellef, elektronik ortamda gönderilen bilgileri beş yıl süreyle saklamak zorunda kalacak.

1 Ağustos’ta başlama zorunluluğu gereği, Gelir İdaresi Başkanlığı’na ilk bildirimin 31 Ağustos’a kadar yapılması gerekiyor. Gerekli bilgileri vermeyen veya eksik veya yanıltıcı bildirimde bulunan mükelleflere ilgili ceza ceza uygulanacak.

Böylece Türkiye, kripto para birimlerine karşı düzenleyici tedbirler uygulayan ülkeler listesine giriyor.

kaynak: u.today

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!