Gündem

SON DAKİKA! Yeni Asgari Ücret Açıklandı

Asgari ücretle ilgili önemli bir karar alındı ve çalışan milyonları ilgilendiren ek zam duyurusu yapıldı.

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu, zam miktarını tespit etmek amacıyla üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. 13 Haziran’da başlayan toplantılar serisi, dün ikinci aşamasını tamamladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol’ün de katılım gösterdiği toplantı sonrası, Bakan Işıkhan bir açıklama yaptı. İşıkhan’ın açıklamasından önemli noktalar şunlardı:

“Türk-İş ve TİSK başkanlarına, görüşmelerdeki uzlaşmacı tutumları için minnettarım. TİSK Başkanı, son zamanlarda çalışma yaşamında gösterdiği fayda merkezli yaklaşımıyla birçok uygulamayı hayata geçirdi. Asgari ücrete vergi muafiyeti, beyaz bayrak uygulaması, istihdam teşvikleri bu uygulamalardan yalnızca birkaçıdır. Türk-İş başkanına da samimi ve yapıcı tavır için teşekkürlerimi sunuyorum.

Sonucun, özellikle emekçilerimiz olmak üzere tüm sektörleri etkileyeceği açıktır ve Sayın Cumhurbaşkanımızın enflasyon karşısında vatandaşları koruma kararlılığı açısından önem taşır.

Yeni asgari ücretin, bayram öncesinde hayırlı olmasını dilerim. Komisyon çalışmaları, işçi ve işveren temsilcilerinin anlaşmasıyla tamamlandı. 2023’ün ikinci yarısı için brüt asgari ücret 13 bin 14 lira, net asgari ücret ise 11 bin 402 lira olarak belirlendi. Yüzde 34’lik bir artış sağlandı. 400 TL olarak belirlenen asgari ücret desteği 500 TL olarak uygulanacak.”

asgari ucret

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, “Geçen yıl yüzde 30 civarında bir artış olmuştu. Şimdi ise yüzde 34. Eğer asgari ücret yükseltilir ve enflasyon kontrol altına alınamazsa, bu durumun anlamı azalır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise, “Bu süreçte hep birlikte yoğun bir çaba harcadık. Dengeyi gözeterek bir rakam belirledik. İmkanlarımızı sonuna kadar zorladık ve sonuçta bu rakama ‘evet’ demekten memnuniyet duyuyorum. Asgari ücreti üçlü anlaşmayla yeniden düzenledik ve bu iş birliğinden dolayı memnunuz. İşverenler olarak zorlu süreçlerden geçiyoruz ve gerekeni fazlasıyla yapmaya hazırız.” dedi.

Öncesinde yoğun bir görüşme süreci yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı AK Parti Genel Merkezi’nde kabul etmişti. Atalay, bu kabulün ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına geçmişti.

telegram 12

Bakanlıkta yapılan toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol bir araya geldi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!