Bitcoin Haberleri

Avrupa’nın İlk Düzenlenmiş Bitcoin ETF’sini Başladı! Ne Anlama Geliyor?

Financial Times’a göre, bir Fransız varlık yönetim şirketi, Bitcoin fiyatını takip edecek AB tarafından düzenlenen bir ticaret fonunun lansmanına hazırlanıyor. Melanion ETF, yatırımcıların yatırım fonları aracılığıyla yüksek volatiliteli varlıklarla çalışmasına olanak tanıyan Avrupa pazarındaki ilk ürünlerden biri olacak.

Yeni ETF, Melanion’a göre, Bitcoin fiyatıyla yüzde 90’a kadar korelasyon gösteren kripto para birimi madenciliği ve blok zinciri endüstrisinde 30’a kadar hisseyi takip edecek.

Bu tür yatırım ürünlerinin piyasaya sürülmesi, büyük olasılıkla, daha önce finansal düzenleyiciler ve kurumsal yatırımcılar tarafından hoş karşılanmayan dijital varlıkların aşamalı olarak benimsenmesi anlamına geliyor.

bitcoin 5

Londra’daki Keystone Law’da fon avukatı olan Winston Penhall, yeni yayınlanan ETF’nin Avrupa’da UCITS (Transferable Menkul Kıymetler Direktifinde Kolektif Yatırım Taahhütleri) kapsamında çalışacak ilk kripto ile ilgili yatırım ürünü olduğu hakkındaki düşüncelerini dile getirdi:

Henüz Ucits çatısı altında dijital varlıklara odaklanan herhangi bir fonun başlatıldığını görmedim.

Ucits tarafından düzenlenen fonlar AB genelinde satılmaktadır ve fon düzenlemesinde standart olarak görülmektedir. Yüksek düzeyde koruma ile birçok yatırımcı için çekicidirler. Yeni piyasaya sürülen ETF, bir şekilde kripto para birimlerine göre uyarlanmış olsa da, hala tam olarak işlevsel ve yerleşik bir Bitcoin adresli yasal çerçeve görmedik.

Melanion Capital’in ETF’si, Bitcoin’i izleyen ilk ürün değil. 242 milyon dolarlık Wisdom Bitcoin ETP, menkul kıymet olmasa da Bitcoin’i izleyen finansal ürünlerden biridir. Bunun nedeni, Ucits düzenleyici çerçevesine uyulmamasıdır.

Melanion BTC Equities Universe Ucits ETF, Paris’teki Euronext’te listelenecek ve yüzde 0,75 ücret talep edecek.

kaynak: u.today

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!