Bitcoin HaberleriAltcoin Haberleri

Gündeme Bomba Gibi Düşen Kripto Para Yasaklarına Uzmanlardan Yorum Geldi! Bizi Neler Bekliyor?

Uzun süredir üzerinde çalışıldığı belirtilen ve Merkez Bankası’nın kripto paralara bakış açısının belirleneceği yönetmelik gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ancak ‘Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik’ ismiyle yayımlanan yönetmelik Türk kripto para endüstrisinde soğuk duş etkisi yarattı.

İşte yönetmelik ve uzmanlardan gelen yorumlar:

resmi gazete1 1010x1024 1

Şant Manukyan: Oturmuş bir sistem yok!

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan konu hakkında açıklamalarda bulundu:

”Kripto paraların vergilendirilmesi ve yasalara uygun hale getirilmesi hakkında dünyada oturmuş bir sistem yok. Örneğin birkaç hafta önce Tesla ödeme sistemlerine Bitcoin’I eklediğini duyurdu. ‘Tesla Bitcoin ile satış yaparsa bunları bilançoda nasıl tutacak? Satıldığında ya da alındığında nasıl vergilendirilecek?’ bu ele alınması gereken bir konu.

Genel olarak şu yanlış bir yaklaşım değil; kripto paraların kullanılmasında oturmuş bir sistem yok. Dolayısı ile bir işlem söz konusu olduğu zaman; nasıl vergilendirilecek, kurum bilançosunda hangi kalem altında olacak, değer kaybı-kazancı nasıl yansıtılır vs., bunların önüne geçmek için şu anda belirli bir süreliğine yasaklama getirilmiş olabilir.”

resim22

”Bitcoin bir ödeme sistemi”

Bitcoin’in bir ödeme sitemi olduğunun unutulmaması gerektiğini ifade eden Manukyan, “Öte yandan şunu da unutmamak gerekiyor. Bitcoin’in ‘wihte paper’ını okuduğunuzda Satoshi’nin yapmaya çalıştığı bir elektronik ödeme sitemi. Biz şu anda bunu bir varlık olarak konuşuyoruz. Ciddi spekülatif dalga var ama Bitcoin tarafına baktığınızda zaten bu bir ödeme sistemi.” dedi.

”Kalıcı olarak sınırlandırmak doğru olmaz”

Bütün dünyada dijital merkez bankası parası çalışmaları olduğunu ve Türkiye’nin bu ülkeler arasında yer aldığını söyleyen Manukyan, “Dijital merkez bankası parasında iki model var. Birincisi doğrudan, ikincisi dolaylı çalışması.

Doğrudan çalışması merkez bankası ile vatandaş arasında doğrudan bir ilişki olması anlamına geliyor. Dolaylı olduğu zaman da arada bir ödemeler sistemi oluyor. Bu katmanda kripto para olması gerekmiyor, şart değil. Çin, dijital merkez bankası parasını test ediyor. Oraya baktığımızda böyle bir mecburiyet olmadığını görüyoruz.

Ama bir serbest piyasa ortamında hizmetin daha iyi, daha ucuza verilmesi, daha yaratıcı fikirler olması açısından kripto paranın bir yeri olduğunu, olabileceğini görüyoruz. Dolayısı ile bunu kalıcı olarak sınırlandırmak çok doğru olmayabilir diye düşünüyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

telegram 12

Kadir Kurtuluş: Devlet riski azaltmak istemiş olabilir!

Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı Kadir Kurtuluş da Merkez Bankası’ndan gelen yeni adım hakkında değerlendirmede bulundu.

resim3 1024x458 1

Söz konusu düzenlemenin Covid etkisiyle gelmiş olabileceğini  belirten Kurtuluş, “Devletin kripto paralara bakışıyla tam anlamıyla örtüştüğünü söyleyemem fakat Covid nedeniyle alelacele alınmış bir tedbir olduğunu düşünüyorum.

Biliyorsunuz insanlar kredi kartıyla dahi çok hızlı şekilde bu piyasalara ve kripto paralara erişebiliyor. Bu da olası kriz anlarında mağduriyetlerin artmasına sebep olabilir. Covid nedeniyle bu riskleri almak istemeyen devlet otoritesi piyasaya girişi zorlaştırarak insanların riskini azaltmayı hedeflenmiş olabilir.” dedi.

“Görmezden gelmek çözüm değil”

Bu tip mevzuatların çok kritik olduğunu belirten Kurtuluş, “Örneğin yanlış bir vergi düzenlemesi olursa bu durum bir anda milyarlarca lira likit parayı yabancı borsalara kaçırabilir. Şimdi de insanlar için Türk borsalarında kalmalarının bir esprisi kalmazsa o vakit o borsalardaki kripto varlıklar anlık olarak yabancı borsalara kayabilir.

Bu düzenlemenin akabinde; ‘ödeme şirketleri yapamaz ama şu şirketler şu limitlerle yapabilir’ diye bir düzenleme daha sağlıklı olurdu. Burada gelen bir şeyi reddetmek ya da görmezden gelmek çözüm değil. Kabul edip, adaptasyonu ve ekonomiye en verimli olacak şekilde strateji regülasyonu yapmak gerek.”

Değerli okuyucularımız gördüğünüz gibi Türk kripto para endüstrisinin önemli isimleri, yayımlanan yeni yönetmeliği doğru bulmuyor. Bunun sadece daha kapsamlı bir düzenleme getirilene kadar başvurulmuş geçici bir önlem olduğunu düşünüyor ya da inanmak istiyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!