Altcoin HaberleriBitcoin Haberleri

G7 zirvesinde konu: Kripto Paralar

Group of Seven (G7) zirvesinde, dünyanın en büyük yedi ekonomisinin liderlerini bir araya getiren bu yılın gündeminde dijital para birimi olacak. İngiltere’nin 12 Şubat’ta ev sahipliği yaptığı zirvede genel mali durum, özellikle koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik kriz değerlendirilecek.

Bu yılki 47. zirveye Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’nden iki temsilci katıldı. Toplantıya ayrıca Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Hindistan Başbakanı Nedra Modi ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in de katılacak. Bu yılki toplantı da özellikle önemli çünkü Joe Biden liderliğindeki ilk G7 zirvesi olacak. Biden’e ek olarak, bu aynı zamanda Japonya’nın yeni Başbakanı Hidehide Suga’nın ilk G7 toplantısı olacak.

5b1b86c18f1ed71e64938797

Raporlara göre, Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, Yedi Ülkenin tüm maliye bakanlarından toplantıda merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında derinlemesine görüşmeler yapmalarını istedi. Yakın zamanda düzenlediği basın toplantısında Taro Aso, G7 üye devletlerinin bazı güçlü önlemler alması gerektiğini belirterek, “Merkez bankası dijital para birimleriyle ilgili politika tedbirlerinin benimsenmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.” İfadesi kullanıldı. CBDC’ye ek olarak, dijital vergilendirme ve borç konuları da Cuma günkü toplantıda tartışılacak.

Çin problem olabilir

Hepimizin bildiği gibi, dijital para birimi açısından Çin diğer tüm ülkelerin çok ilerisindedir. Çin birçok şehirde pilot projeler düzenledi ve aktif olarak dijital renminbi’yi (DCEP olarak da bilinir) denedi. Çin’in çabaları bazı uzmanlar tarafından “doların rezerv durumunu bile sarsabilir” olarak değerlendiriliyor. Son olarak, Çin’de dijital para birimini tanıtmak için Pekin’deki halka 10 milyon yuan’ın (1,5 milyon ABD Doları) dağıtıldığı açıklandı. Asya ülkelerinde yapılan bu çalışmaların bir sonucu olarak son haberlerde özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin kulislerinde kaygı sesleri de artmaya başladı.

Yeni ABD Hazine Bakanı Jenet Yellen, kripto para biriminin yasadışı faaliyetlerdeki rolü nedeniyle kripto para biriminin endişe verici olduğuna inandığını ve kripto para biriminin yasal faaliyetlerde kullanılmasını desteklemesi gerektiğini söyledi.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramDiscordInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!