Altcoin HaberleriBitcoin Haberleri

Yaptırımlar Rusya’yı, Dünyayı ve Kripto Pazarını Nasıl Etkileyecek?

Uluslararası yaptırımlar ülkeye bir bütün olarak zarar vermek için tasarlanmıştır ve bunun sonucunda en çok masum insanlar ve küçük işletmeler etkilenir. ‘Sorumlu’ olanlara nadiren zarar verirler.

Ukrayna ve Rus halkı, ikisinin de kabul etmediği bir savaşa uyandı. Rusya, acil uluslararası yaptırımlar, düşen borsalar ve bir ABD doları başına 100 rubleyi aşan ulusal para biriminin çökmesiyle karşı karşıya kaldı (bu yazı yazılırken 84’te işlem görüyordu). Sberbank ve VTB gibi en büyük ve devlet destekli bankalar da dahil olmak üzere beş büyük Rus bankası yaptırımlara maruz kaldı. Ayrıca SWIFT sisteminden de dışlanıyorlar.

Yurtdışında yaşayanlar da dahil olmak üzere birçok Rus vatandaşı, Rus banka kartlarını kullanamadı ve fonlarına erişemedi. Ülke çapında korku ve banka kaçışının ardından kripto piyasasının o gün yaklaşık %10 büyümesi tesadüf olabilir mi? sanmıyorum.

kripto

Putin, Ukrayna’ya kimsenin izni olmadan saldırmaya karar verdi. Latin Amerika’daki hükümetler geçmişte insanların hesaplarını kapatıyor ve fonlara kendi izinleri olmadan el koyuyordu. Bankada saklanan para sizin paranız değildir. Hâlâ talep edebilecek duruma gelene kadar hükümete ve bankaya aittir. Kriptolarınızı soğuk cüzdanınızda güvenli bir şekilde saklar ve kendi anahtarlarınızı tutarsanız, sermayeniz çok daha fazla korunur. Paranız kriptoda olduğu sürece sizin paranızdır.

Latin Amerika’da insanların fonlarının ellerinden alındığı, ABD doları hesaplarının dondurulduğu, hükümetin borcunu ödemek için tasarruflara el konulduğu krizler hakkında çok sayıda makale yazdım. Örneğin, 1982’de Meksika hükümeti tüm ABD doları hesaplarını kapattı ve tüm fonları otomatik olarak pesoya aktardı. İnsanlar döviz kuru ve peso değerindeki düşüş nedeniyle birikimlerinin yaklaşık %30’unu kaybetti.

Arjantin hükümetinin de kısıtlamalar ve politikalar getirme geçmişi var. Örneğin 2001’de tüm ABD doları ve peso hesapları 90 gün süreyle donduruldu ve insanlar peso hesaplarından yalnızca küçük para çekme işlemleri yapabiliyordu. Daha sonra 2008’de hükümet, büyük bir mali kriz nedeniyle emeklilik fonlarına el koydu.

Bu yüzden Latin Amerika’da hızla büyüyen kripto benimsemesi benim için hiçbir zaman sürpriz olmadı. İnsanlar finansal özgürlüğün ne kadar önemli olduğunu anlıyor.

Yaptırımlar, Rus ekonomisine henüz görmediğimiz büyük zararlar verecek. Rusya, fintech’i benimseme açısından her zaman nakde ihtiyacınız olmayan ilginç bir ülkeydi. Kripto benimsemesi her zaman oldukça yüksekti. 2017’de Hong Kong’da bir blockchain konferansına gittiğimi ve her yerde Rusça konuşma duyduğumu hala hatırlıyorum.

kripto

Kripto pazarındaki bu %10’luk artışın tesadüf olmadığına inanıyorum . Rus halkı fonlarını kripto para birimine aktardı ve aktaracak, fonları üzerinde sahiplik iddiasında bulundu ve yozlaşmış ve baskıcı hükümeti paralarından ayırdı. Bu, dünya çapındaki insanların kripto ile elde edilebilecek finansal özgürlüğü ve bağımsızlığı takdir etmeleri için bir uyanış zamanı.

telegram 12

Rus halkının yıllarca Rus ekonomisine zarar veren hükümete karşı sokaklara çıkması ve savaşması sinir bozucu. Putin, rejime direnen masum insanları hapishanelere tıkmaktan, medyayı ele geçirmekten ve onun değerli yeteneklerini ülkeden uzaklaştırmaktan sorumludur.

Yaşanan her dehşette hatamızı inkar edebiliriz ama gerçek şu ki kısmen sorumluyuz. Korku işleyen insanlara güç veren biziz. Bu gücü elinden alma potansiyeline sahip olan da biziz.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!