ALTCOİN

SEC, Bir Dava Daha Açtı! Sıradaki İsim Kim?

Ripple’a kayıtsız XRP tokenlarının satışı için dava açan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), başka bir blockchain şirketine karşı benzer suçlamalarda bulundu. DeFi platformu LBRY’nin 2016’dan beri yatırımcılara kayıt dışı menkul kıymetler sattığı söyleniyor.

Pazartesi günü açıklanan mahkeme kayıtlarına göre; kişiden kişiye içerik dağıtım ağı olan LBRY, milyonlarca dolar değerinde kayıtsız menkul kıymet satmakla suçlanıyor. Satışın 2016 yılında başladığı söyleniyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), daha fazla “uygunsuz kazançları” önlemek için token satışları konusunda geçici tedbirler talep ettiği söyleniyor. SEC’e göre; bu menkul kıymetler, LBRY’nin ürün geliştirme ve işletme finansmanı amacıyla yatırımcılara LBRY Credits (LBC) adı altında satıldı.

LBRY, katılımcıların ceza alma korkusu yaşamadan içerik paylaşımı yapabildikleri açık kaynaklı bir protokol. SEC’ye göre; LBC token’ları ABD doları ve diğer parasal olmayan katkı payları karşılığında birer yatırım sözleşmesi olarak satıldılar.

LBRY’nin bu konudaki açıklamasında, birisi kripto para topluluğundan yardım almayı umduklarını, endüstrinin bu tür davalar riskiyle karşı karşıya olduğunu ve tokenlerin menkul kıymetler olmadığını belirtti. LBRY CEO’su Jeremy Kauffman şunları söyledi:

“LBRY hakkında yapılan suçlamalar yeniliği, erişilebilirliği ve yaratıcılığı engelleyen eski tarz bir ekonomi görüşünü yansıtıyor. SEC’nin bu hamlesiyle çoğu blok zinciri token’larının menkul kıymet sayılması ve endüstride belirsizlik ve kafa karışıklığı yaratılması amaçlanıyor.”

40 Milyon LBC

SEC’nin davayla ilgili dosyasındaki özel nota ve kripto para avukatı Grant Gulovsen tarafından bir tweet’te dikkat çekilen noktaya göre ise; LBRY’nin, bir piyasa yapıcı (MM) olarak hareket etmek için kurumsal fonundan 40 milyon LBC kullanma amaçlı olarak bir satıcı yarattığı iddiaları var.

İddialara göre; MM bir aracı gibi düzenli ve devamlı olarak LBC alıp sattı ve piyasa fiyatlarını şirketin lehine olacak şekilde manipüle etti. SEC de bu hareketlerin, plaformun kâr getiren bir yatırım olduğuna yönelik hava yaratmasını sağladığını belirtiyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!