ALTCOİN

Ripple’dan Merkez Bankaları İçin Proje Açıklaması!

Ripple, merkez bankalarına dijital varlık yönetimi ve ihracı için güvenli, kontrollü ve esnek bir çözüm sağlayabilen açık kaynaklı XRP Ledger’ın yeni bir sürümünü deniyor.

Merkez bankası, CBDC araştırmalarına hızla devam ediyor. Yakın gelecekte, birçok merkez bankasının kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmesi bekleniyor. CBDC’lerin kurulması bazı zorluklara neden olabileceğine dikkat çekiliyor.

Bu durumda Ripple, bir deneme uygulaması başlattığını duyuran bir makale yayınladı. Aşağıdaki yazıda önemli detaylar paylaşılmıştır:

CBDC Detayları

Tıpkı bugünün kripto para birimi gibi, CBDC’nin dağıtılmış defter teknolojisine dayanması bekleniyor. Merkez bankası, CBDC için mevcut blok zincirini kullanmaya devam ediyor. Ancak, çoğu defter ödeme için oluşturulmadığından, ağda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Zamanla, ağ işlem hacmini karşılayamayacak kadar yoğun hale gelebilir.

Çoğu blok zinciri halka açıktır. Merkez bankasının daha fazlasına ihtiyacı olabileceği de kaçınılmaz bir durum. Merkez bankasının daha fazla mahremiyet ve döviz kontrolüne ihtiyacı olabilir. Bu nedenle, merkez bankası bir CBDC oluşturmak için özel bir defter kullanabilir.

ripple xrp merkez bankalari icin yeni bir proje duyurdu wq1dsse5 740x420 1
Ripple'dan Merkez Bankaları İçin Proje Açıklaması! 1

CBDC Private Ledger ve XRP Ledger

CBDC Private Ledger, XRP Ledger ile aynı blok zinciri teknolojisini kullanır. Diğer bir deyişle CBDC Private Legder, XRP Ledger gibi ödemeler için oluşturulmuş bir platformdur.

CBDC Private Legder, oldukça güvenli ve düşük maliyetli bir havale platformu olacaktır. CBDC özel defteri, saniyede on binlerce işlemi işleyebilecek. Platformun verimliliği, iş kanıtı algoritması kullanan ve herkese açık olarak çalışan bir blok zincirinden 61.000 kat daha yüksek olacak.

CBDC Private Legder, merkez bankasının beklediği en yüksek güvenlik standartlarını karşılayabilir. Çünkü platformun arkasındaki teknoloji 8 yıldır kesintisiz olarak kesintiye uğramadı.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!