NEDİR?

Proof of Stake (Hisse Kanıtı) Nedir?

Proof of Stake (PoS) kademeli olarak Bitcoin Proof of Work protokolüne bir alternatif haline geldi ve bilgi işlem gücüne dayalı bir sistem yerine dijital varlıkların sahipliğini düşünüyor. PoS protokolü, 2012 yılında blockchain geliştiricileri Sunny King ve Scott Nadal tarafından yayınlanan bir makalede tanıtıldı. Protokol, Bitcoin madenciliği için gereken yüksek enerji tüketimini ve diğer sorunları ortadan kaldırmaya odaklanıyor. Peercoin, PoS protokolünü kullanan ilk kripto para birimidir.

Bitcoin ağında kullanılan iş kanıtı protokolü, işlem gücünün çoğuna sahip madencilerin ağda daha fazla söz sahibi olduğu ve bu nedenle daha fazla ödül alabileceği bir sistemdir. Bitcoin madenciliği yüksek enerji tüketimi gerektirir, ancak kanıtı kanıtı protokolü, işlemci yeteneklerine dayalı olarak ağ gücünü tahsis etmez. PoS’de bir sonraki bloğun oluşturulması, birkaç kombinasyonu eşzamanlı olarak yürüten operatör tarafından gerçekleştirilebilir. Birçok türden teminat anlaşması vardır.

İlgili Makaleler

Proof of Stake protokolünde, işlemleri doğrulayabilmek ve gelir payı elde edebilmek isteyen kullanıcıların doğrulama için kripto para varlıklarını kilitlemesi gerekiyor. “Teminatlandırma” (gelirden pay alma) adı verilen bu kilitleme işlemi sırasında, işlem için cüzdanda kullanılacak tutar, ağda kullanıcı payı olarak açılıp işaretlenene kadar cüzdandan çekilemez.

Proof of Stake protokolünü kullanan blok zincirinde, kullanıcılar blok doğrulama ödülünü ve paylarına göre diğer kullanıcılar tarafından ödenen transfer ücretini (madenci ücreti) paylaşır. Bu süreci borsaya kote bir şirkette hisse sahibi olmakla karşılaştırabiliriz. “Teminatlandırma” için daha fazla kripto para kaynağı ayıran kullanıcılar, daha fazla hisseye sahip kişilerin şirketin kar dağıtımından daha yüksek bir pay alması gibi, daha yüksek bir gelir payı elde eder.

Ethereum projesi. 2.0 sürümüyle, özkaynak kanıtı kullanan en büyük kripto para birimi projesi olacak.

💡 Ethereum 2.0 Nedir?

1 3axq1 8onvik36y0h3 baq
proof of stake (hisse kanıtı) nedir? 1

Proof of Stake Protokolünün Özellikleri Nedir?

Eşitliğin kanıtının en belirgin özelliği, hesaplama gücünden çok sermaye gücünü vurgulamasıdır. Bu nedenle, ticarete başlamak için ekipmanı çalıştırmak yerine varlıkları istiflemek gerekir. PoS protokolünde, daha fazla kripto para birimine sahip kullanıcılar ağ yeteneklerini geliştirebilirler. Doğrulama süreci bazı kurallara dayanmaktadır. M-cüzdanda daha fazla varlığa sahip kullanıcıların doğrulayıcı olma olasılığı daha yüksektir. “İpotek” kavramı buradan gelmektedir. PoS protokolü, cüzdan sahiplerinin işlemleri onaylayarak para kazandıkları gerçeğine dayanmaktadır. Bir kullanıcı ne kadar çok varlık elde ederse, gelir payı o kadar yüksek olur. Bununla birlikte, bunun tüm PoS türleri için geçerli olmadığını belirtmekte fayda var.

En zengin paydaşların ağı tekeline almasını önlemek için, proof-of-stake protokolü blok tanımı için birden fazla seçenek kullanır. En yaygın PoS seçimi türleri rastgele ve kripto para birimi yaşa bağlı seçimlerdir. Hesaplama (hash) değeri en zayıf olan düğümlerden rastgele seçilen işlemi onaylayanlar, hisse değeri açısından en zengin olanlar seçilir. Kripto para biriminin kullanım süresine göre yapılan seçimde varlıkları en uzun süre elinde tutan kullanıcılar doğrulayıcı olarak seçilir ve doğrulama sonrasında bu kullanıcılar ödüllendirilir.

Proof of Stake Çeşitleri Nedir?

Kullanıcı varlıklarının sahipliğini vurgulayan hisse senedi sertifikasyon sözleşmeleri zamanla gelişti ve farklı seçenekler sunmaya başladı. Yetkilendirilmiş öz sermaye kanıtı (dPoS) ve öz sermaye kiralama kanıtı (LPoS) ana PoS türleridir.

Delegated Proof of Stake (DPoS)

Kripto para birimi sahipliğine dayalı hisse senedi sertifikası protokolünde kullanıcılar, cüzdanlarındaki şifreli varlıkları ilgili blok zincirine bağlı tutarak işlemleri doğrulama ve blok oluşturma hakkına sahiptir. Öte yandan, diğer bazı işlevlerle birlikte dPoS, paydaşların adil oylama yoluyla fikir birliğini çözme becerisinden yararlanır.

Yetkili Teminat Kanıtı (dPoS), blok zinciri ağı üzerinde fikir birliğine varmak için sosyal itibar sistemini kullanır. Diğer protokollerle karşılaştırıldığında, DPoS, kripto para sahiplerinin ağ yönetiminde söz sahibi olmasına izin vermeyi amaçlayan en az merkezi olmayan protokol olarak bilinir.

Teminat kanıtı sisteminin aksine, kullanıcı cüzdandaki şifrelenmiş varlıkları başka bir kullanıcıya devreder. Kripto para varlıkları cüzdandan aktarılmayacak, ancak delege edilen kullanıcının varlıkları olarak kabul edilecek ve ağdaki temsilci kullanıcının sesini artıracaktır. Diğer kullanıcılardan yetkilendirilen kişi, ağdaki gelirden daha büyük bir pay alacak ve geliri paylaşım yoluyla temsilcileriyle paylaşacaktır.

Leased Proof of Stake (LPoS)

Proof of stake protokolünde, kullanıcılar seçilir ve bloklar bazı koşullara göre doğrulanır. Diğer bir deyişle üretilen her bloktan gelir elde edemezler. Bununla birlikte, LPoS sözleşmesinde, kullanıcıların tüm düğümün belirli bir yüzdesini kiralaymalarına izin verilir. Sistemin çalışma prensibi PoS ile tamamen aynıdır, ancak az miktarda varlığa sahip kullanıcıları katılmaya teşvik etmek için bir borç verme yöntemi kullanır.

LPoS protokolünü kullanan kripto para birimleri arasında Waves en ünlüsüdür. Kullanıcı, cüzdanındaki kripto para birimini ağdaki işlemleri onaylayan diğer kullanıcılara kiralar. Bir kiralama işleminde, kiralanan miktar kullanıcının cüzdanında kalmaz, para çekme, satın alma ve satış işlemleri için geçersizdir. Kiralanan kullanıcılar, madencilik faaliyetleri yürütürken daha büyük bir gelir payı alacak ve geliri paydaşlarıyla paylaşacak. Kullanıcılar herhangi bir zamanda kira sözleşmesini feshedebilir veya daha fazla kripto para birimi kiralayabilir.

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen DiscordInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu