BİTCOİN

Madencilikle Hükümet Rolü! Çin, Bitcoin Madenciliğine Başladı!

Kripto para sektörünün popülerliği ve ana akım kabulü gün geçtikçe daha da artıyor. Bireylerin ve devamında kurumların Bitcoin almasından sonra şimdi ise direkt olarak Çin hükümetinin Bitcoin madenciliğine başladığı ortaya çıktı.

Çin, Madenciliğe Başladı

Gazeteci Colin Wu, konu hakkında yaptığı açıklamada Çin hükümetine bağlı medya kanalı PengPai‘nin ulusal hükümet tarafından Bitcoin madenciliğine başlandığını aktardığını vurguladı. Çin’in kripto paralara olan bakış aısı oldukça değişken ve daha önce Bitcoin alım satımını yasaklayan hükümetin şimdi Bitcoin madenciliği yapması kafalarda soru işaretine neden oldu.

Medya kanalı, Pekin hükümeti ile yaptığı teyit görüşmesinden de teyit alındığını vurguladı. Çin’e bağlı olan birkaç veri merkezinde direkt olarak Bitcoin madenciliğinin yapıldığı belirtildi. Raporda Çin içerisindeki veri merkezlerinin aslında bu durum konusunda kafa karışıklığı yaşadığı ve sorunu üst birimlere bildirdiği bile belirtilmekte.

Bitcoin Madenciliği Devlet Eliyle Yapılıyor

Pekin Ekonomi ve Bilgi Bürosu tarafından aktarılan bilgilere göre ise veri merkezlerinin yaptığı şikayetler özellikle enerji tüketimi ile ilgili oldu. PengPai, Çin Özel Blockchain Komitesi Başkanı Yu Jianing’in ifadesini de haberinde kullandı. Alıntılanan ifade de Jianing’in ülkenin çevre ile ilgili gereklilikleri nedeniyle Bitcoin madenciliğine sıcak bakmaması gerektiğini vurguladığı görülmekte. Jianing buna rağmen Bitcoin veya kripto para madenciliğini kaçınılmaz olarak nitelendiriyor.

Çinli yetkililerin şimdi Bitcoin ve kripto para madenciliğine başlaması kesinlikle kripto para sektöründe her şeyi değiştirebilir. Kripto paralara yönelik yasaklarla BTC fiyatının 2018 yılında sert düşmesine neden olan Çin, zaten madenciliğin merkezi olsa da artık bunu devlet eliyle yapmaya başladı.

Çevresel Endişeler, BTC Madenciliğini Engelleyebilir mi?

Tsinghua Üniversitesi tarafından kısa süre önce yayınlanan bir araştırmada ise Çin içerisindeki Bitcoin madenciliğinin 130,5 milyon metrik ton karbon emisyonu yaratacağı vurgulanmıştı. Bu ise çevre konusunda ciddi bir endişe yaratabilir.

Bu durumun Çin içerisinde panik yarattığı ve Çin’in madencilik şirketlerine karşı harekete geçip regülasyonu arttıracağı belirtilse de şimdi resmi olarak Bitcoin madenciliği yapıldığı haberi ortaya çıktı. Madencilerin BTC’ye ek olarak Ethereum ve Filecoin’e de ilgi duyduğu belirtiliyor. Bitcoin fiyatı an itibarıyla düşmeye devam ederken Ethereum ve Filecoin ise yükseliyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!