NEDİR?

Likidite nedir?

Likidite, bir finansal ürün, gayrimenkul ya da menkul kıymetin nakde çevrilebilme kolaylığını ölçmek için kullanılan bir kavramdır.

Bir menkul kıymet, değerini çok fazla kaybetmeden nakde çevrilebilir durumdaysa, ilgili menkul kıymetin likit olduğunu ifade ederiz..Diğer bir deyişle; dilediğiniz her an nakde çevirebileceğiniz ve nakde çevirirken talep eksikliği yaşanmayacak, kolay alıcı bulan ürünleri likit ürünler olarak ifade edebiliriz.

İlgili Makaleler
likidite nedir? 1

Para birimine dönüştürülebilen tüm varlıklar likit kabul edilir. Kaynağın tüzel kişiye veya özel bir kişiye ait olması likidite özelliğini değiştirmeyecektir.

Örneğin, özel mülkiyete ait evler veya arabalar veya herhangi bir şirkete ait hisse senedi gibi gayrimenkuller likit ürün olarak kabul edilir.

Tüzel kişiliği olan şirketlerin likidite hesaplamak için farklı yöntemleri vardır. Bir tüzel kişinin tüm borçlarını karşıladıktan sonra kalan nakit seviyesi şirketin likidite durumunu belirler. Ayrıca bir şirket için satılacak kaynakları nakite çevirmesi ne kadar hızlı ve kolay olursa, kaynakların likiditesi de o kadar artar denilebilir.

Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para birimleri likit varlıklardır. Fiyat düşük olduğunda, yatırımcılara yeniden yatırım için çeşitli araçlar sağlarlar ve bir aracı kurum aracılığıyla hızla alınıp satılabilirler.

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen DiscordInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu