Altcoin HaberleriBitcoin Haberleri

IMF, Bitcoin ve Kripto Varlıkların Hızlı Büyümesinin Tüketicinin Korunması ve Finansal Bütünlük İçin Risk Oluşturduğunu Söyledi!

Uluslararası Para Fonu (IMF), yatırımcılara bu yılki kripto patlamasının finansal istikrarları için risk oluşturabileceği konusunda bir uyarı veriyor.

Kriptolaştırma dönemi

Yeni bir blog gönderisinde IMF, endüstri 2020’den bu yana on kat büyümüş olsa da, dijital varlık piyasası hala büyük ölçüde düzenlenmemiş olduğu için yatırımcıların sahte kripto varlıklarına veya terk edilen projelere yenik düşebileceğini söylüyor.

“Sınırlı veya yetersiz açıklama ve gözetim göz önüne alındığında, tüketici koruma riskleri önemli olmaya devam ediyor. Örneğin, çeşitli borsalarda 16.000’den fazla token listelendi ve bugün yaklaşık 9.000 token varken, geri kalanı bir şekilde kayboldu.

Örneğin, birçoğunun cildi yok veya geliştiriciler projeden uzaklaştı. Bazıları muhtemelen yalnızca spekülasyon amacıyla veya hatta düpedüz dolandırıcılık amacıyla yaratılmıştır.”

kripto para

IMF, hızlandırılmış bir kripto benimseme hızının bir ülkenin merkez bankasının para politikasını etkileme yeteneğini etkileyebileceğini de ekliyor.

“İleriye bakıldığında, yaygın ve hızlı benimseme, sakinlerin yerel para birimi yerine kripto varlıklarını kullanmaya başladığı ekonomideki dolarizasyon güçlerini (veya bu durumda kriptolaştırmayı) güçlendirerek önemli zorluklar doğurabilir.

Kriptolaştırma, merkez bankalarının para politikasını etkin bir şekilde uygulama yeteneğini azaltabilir. Ayrıca, örneğin para birimi uyumsuzluklarından kaynaklanan fonlama ve ödeme gücü riskleri yoluyla finansal istikrar riskleri de yaratabilir.”

IMF ayrıca kripto para birimlerinin vergilerden kaçınmak için kullanılabileceği ve ayrıca para birimi basmaktan kazanılan hükümet karlarını azaltma potansiyeline sahip olduğu konusunda da uyarıyor.

telegram 12

“Kripto varlıklarının vergi kaçakçılığını kolaylaştırma potansiyeli göz önüne alındığında, maliye politikasına yönelik tehditler de yoğunlaşabilir. Ve senyoraj (para basma hakkından elde edilen karlar) da düşebilir. Kripto varlıklara yönelik artan talep, döviz piyasasını etkileyen sermaye çıkışlarını da kolaylaştırabilir.”

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!