Ethereum Haberleri

Ethereum Gas Ücretlerinde Tarihi Düşüş: ETH’nin Dip Yaptığına İşaret Mi?

Kasım 2022 tarihinden bu yana Ethereum‘da gözlenen ortalama gas ücreti, 1,13 dolarla rekor bir düşüklüğe ulaştı.

Bazı kripto uzmanları, Ethereum‘un zincir içi bilgilere dayanarak 2022’nin sonlarında benzer bir dönüm noktasının yaşanabileceğini öngörüyor.

Analitik kuruluşu Santiment‘in son yayınına göre; bu haftanın Ethereum gas fiyat ortalaması, ETH’nin 1.100 dolarda dönüm noktasına ulaştığı Kasım 2022’den beri en az seviye olan 1,13 dolara geriledi.

Bu tespitler için uzmanlar “kesin bir belirti değil” dedi; fakat düşük ücretlerin genellikle kullanıcı avantajına ve fiyat toparlanmasına işaret ettiğini de vurguladılar.

eth 3
Kaynak: Santiment / X

2022’de ETH’nin dip yaptığı zamanlarda, Mayıs 2023’te 2.157 dolara tırmanmadan önce bu seviyelerdeydi. Ancak, bu durumun tekrar yaşanıp yaşanmayacağını kesinleştirecek belirgin bir işaret mevcut değil.

Son bir haftada ETH’nin fiyatında %1,26 oranında bir artış gözlendi ve CoinMarketCap istatistiklerine göre şu an 1.637 dolardan işlem görüyor.

Bu olumlu hareketliliğin yanı sıra, ETH’nin son 24 saatlik işlem hacmi %12,2 oranında azalarak 4,6 milyar dolara indi.

eth 2
Kaynak: Santiment / X

Santiment’in raporları, işlem hacminin azalmasının aynı zamanda büyük ETH çıkışlarıyla merkezî borsalardan gerçekleştiğini gösteriyor.

4 Ekim’de, yaklaşık olarak 110.000 ETH’nin (yaklaşık 181 milyon dolar değerinde) borsalardan geri çekilmesi, 21 Ağustos 2023’ten bu yana gerçekleşen en büyük çıkış olarak kaydedildi.

Bu son çıkışla birlikte, borsa dışında tutulan ETH miktarı tarihi bir zirve olan 115,8 milyon ETH’ye (yaklaşık olarak 190 milyar dolar) ulaştı. Bu da borsada bulunan ETH’nin son “~5,5 yılın en düşük seviyesi” olduğunu gösteriyor.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!