BİTCOİN

Bitcoin’in Yükselmesi Altcoinler İçin Ne İfade Ediyor? Analistler İkiye Bölündü!

Son Bitcoin oynaklığı, kripto para birimi fenomenini ve analistleri iki kategoriye ayırdı.

Hem kripto para birimi etkileyicileri hem de analistler Bitcoin yönüne bölünmüş durumda. Gelin bu görüşleri kategorilere ayıralım ve daha yakından bakalım.

Yükselişin devam edeceğine inanan bazı kişiler bunu BTC’nin belirli bir seviyeyi aşması koşuluna bağlamaktadır. Bir yandan 38.000 kırma için 40.000, diğer yandan 36.000 kırma için 40.000’dir. En az 40.000 ortak noktaları var! Bu pazar segmentinde “ama” yoktur. Bu insanlar düşüşün anlamsız olduğunu ve Bitcoin’in bir şekilde 39.000 ile 41.000 ABD doları arasına çıkacağını düşünüyor.

bitcoin kripto para 1513059 2
Bitcoin'in Yükselmesi Altcoinler İçin Ne İfade Ediyor? Analistler İkiye Bölündü! 1

Bazı ise insanlar Bitcoin’in ayı piyasasının başladığına ve bu düşüşün 25.000 dolara giden yol olduğuna inanıyor.

Öte yandan Bitcoin, portföydeki en büyük kripto para olsa da yatırımcı sayısı açısından durum böyle değil. 10.000’den fazla altcoin olduğu düşünüldüğünde şu anki en garip sorun Bitcoin’den ziyade altcoinler. Bu nedenle altcoinleri tek tek analiz edip her altcoin için aynı senaryoyu yazıp çizmek ayrı bir sorun. Bu yüzden herkesin derdi artık Bitcoin’e yöneliyor ve Bitcoin, kripto para piyasasının onuru olarak görülüyor. BTC yükselirse altcoinlerin eninde sonunda yükseleceği varsayımı bu endişenin en önemli nedeni.

Uzun bir süre insanlar altcoinler ve bitcoin fiyatları arasında bir korelasyon olduğuna inandılar. Ancak yaklaşık iki yıldır bu şehir efsanesi, en azından bire bir korelasyon açısından çürütüldü.

btctablo 1
Bitcoin'in Yükselmesi Altcoinler İçin Ne İfade Ediyor? Analistler İkiye Bölündü! 2

Ayrıca geçtiğimiz yıl piyasa değeri en yüksek olan altcoin ile BTC’nin fiyat hareketlerini karşılaştırarak bir korelasyon bulduk. Kontrol ettiğimiz 32 altcoin arasında Polkadot (DOT), Bitcoin ile en yüksek korelasyona sahip. Polkadot ve BTC arasındaki korelasyon 0.95’tir. Yani bu, Bitcoin’deki her 100 yükselişin 95’ine Polkadot’un eşlik ettiği anlamına geliyor. Arkasında LTC (%94) ve ICP (%93) var.

Bitcoin ile en az alakalı olanı gözleme değişimidir (CAKE). Neredeyse sadece Bitcoin’deki her 5 yükselişten 1’i eşlik ediyor. Yine, MATIC ve XMR zayıf bir korelasyona sahiptir ve sayılabilir.

Bu korelasyon katsayıları aslında ana Bitcoin trendlerinde rahatlıkla kullanılabilecek bir göstergedir. Bitcoin düşüş trendi sırasında zayıf korelasyona sahip olanları ve Bitcoin boğa piyasası sırasında yüksek korelasyona sahip olanları düşünmek mantıklı olabilir. Sonuçta, bu altcoinlerin çoğu Bitcoin’in hareketlerine daha olumlu tepki verdi. Bu hem bir risk hem de bir fırsattır.

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!