BİTCOİN

Bitcoin’i Kucaklayacak Sıradaki Ülke Hangisi? İkinci Salvador Geliyor Mu?

Bitcoin’i kitlesel olarak benimseyebilecek bir sonraki ülke hakkında yüksek düzeyde spekülasyon var. El Salvador’un BTC’ye yasal ihale statüsü veren yeni yasası, onaylanmasının ardından dünya çapında birçok politikacı ve hükümet yetkilisinin BTC yanlısı yasalara destek göstermesiyle heyecan yarattı.

Buna paralel olarak, bazı yüksek profilli vatandaşlar hükümetlerinden bir Bitcoin Standardı benimsemelerini istiyor. NFL’nin profesyonel futbolcusu Russel Okung, Nijerya hükümetine El Salvador’un izinden gitmesi için bir mektup gönderdi.

Argümanı, her ülkenin sonunda BTC’yi benimseyeceği ve bunu ilk yapanların en faydalı olacağı fikrine dayanıyor. Okung, Nijerya’nın merkez bankacılığı, enflasyon ve Fiat Standardının sonuçlarından zarar gördüğünü iddia ediyor.

Arcane Research tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporun önerdiği gibi, Nijerya’da BTC’nin benimsenmesinde devam eden bir artış var. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, Luno cüzdanındaki Nijeryalı kullanıcı sayısı Ocak 2017’den bu yana katlanarak arttı.

bitcoin btc btcusd 15
Kaynak: Arcane Research

Ocak 2020’de bu metrik yaklaşık 1.000.000 kullanıcıdaydı ve şu anda 2.500.000’den fazla aktif kullanıcıya sahip. Arcane Research şunları iddia ediyor: “Nijeryalı Bitcoin’in benimsenmesinin arttığı açık”.

Nijerya’da P2P Bitcoin Ticaret Hacmi Artışı

Böylece Nijerya, El Salvador’u takip etmek için iyi bir konumda olabilir. Bir hükümet veya ulusal yetki olmadan Nijeryalılar BTC kullanıyor. Araştırma firması tarafından sağlanan diğer veriler, P2P platformlarında her ay ortalama 30,5 milyon dolarlık işlem yapıldığını gösteriyor.

Bu sayı 2021’de yükseliyor. Böylece Nijerya bu yıl P2P platformlarında en büyük ikinci ticaret hacmine sahip.

bitcoin btc btcusd 16
Kaynak: Arcane Research

Bu metriğe rağmen, Nijerya hükümetinin Bitcoin’i benimsemesi pek olası görünmüyor. Hükümet dünyanın en yozlaşmış ülkeleri arasında. Geçmişte, ulusal düzenleyiciler Bitcoin’i ve kripto para birimiyle ilgili tüm işlemleri yasaklamaya çalıştı, ancak yerel para birimi BTC ticaret çiftinde düştüğünde önlem geri alındı.

Arcane Research, bu ülkenin politikalarının Bitcoin’e karşı düşmanca olduğu sonucuna vardı. Kısa ve orta vadede bu durum değişmeyecek gibi görünüyor.

Nijerya hükümeti görünüşe göre bir merkez bankası dijital para biriminde (CBDC) alternatifler arıyor. Today haber sitesinde yer alan bir rapora göre, yetkililer Aralık 2021’e kadar dijital para birimini piyasaya sürecekler. Nijerya Bilgi ve Teknoloji Direktörü Rakiya Mohammed şunları söyledi:

Dijital para birimine tüm Nijeryalılar erişebilecek. Tıpkı herkesin nakite erişimi olduğu gibi, herkesin merkez bankasının dijital para birimine erişimi olacak. Kategorik olarak belirteyim ki, Bitcoin ve diğerleri gibi kripto para birimleri merkez bankasının kontrolünde değil; bunlar tamamen bireylerin verdiği özel kararlardır.

Bu hareket, özel sektöre hükümet destekli CBDC için BTC’yi düşürmesi için daha fazla baskı uygulayabilir. Birçok uzmanın belirttiği gibi, bu dijital varlıklar Bitcoin’in tam tersidir ve nüfusun mahremiyetine zarar verecek şekilde uygulanabilir. Bu durumda, gerçekten halk karar verecek.

bitcoin btc btcusd 12 980x584 1
BTC günlük grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSD İşlem Görünümü

Kaynak: Bitcoinist

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kriptoup E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!