BANKA

Bankalarda yeni dönem başladı: 7/24 transfer artık mümkün

Merkez Bankası (TCMB), bankalar ile pilot testlerin tamamlanmasının ardından yeni nesil 7/24 anında perakende ödeme uygulamalarının Anında ve Sürekli Havale (FAST) sisteminin devreye girdiğini duyurdu.

Türkiye Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye Merkez Bankası’nın (CB) yeni nesil 7/24 anında perakende ödeme uygulaması, bankayla 8 Ocak 2021’de (bugün) sürekli pilot testin ardından geliştirildi. İç anlık ve sürekli transfer (FAST) sisteminin iç fonları açılmış ve aşağıdaki bilgiler verilmiştir:

“Sistemin FAST’ı sayesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nde kayıtlı bir elektronik ödeme sistemi, bir kimlik numarası (bir hesabın kimlik bilgileri), bir telefon numarası ve kullanıcıların e-posta adreslerini kolay ve pratik bir şekilde etkinleştirmelerini sağlayan kullanışlı bir adresleme sistemi de sağlar.

Bankalarda yeni dönem başladı: 7/24 transfer artık mümkün 1

Yaygın kullanımını yakından takip etmek için FAST sistemi başlangıçta 50 TL limitle lanse edildi. Bu limit kullanıma göre kademeli olarak 1000 TL’ye kadar artacaktır.

FAST sistemi, işlem kısıtlamalarını daha yüksek bir seviyeye çıkararak, metrekare ödemeleri ve kısa vadede ödeme gerektiren yeni katma değerli özellikler ekleyerek dijital ekonomiye önemli bir katkı sağlayacak. “

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen DiscordInstagramTwitter, ve Tiktok hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!