Bitcoin Haberleri

Arthur Hayes, Çin’deki Sermayenin Bitcoin’e (BTC) Yönelişini Açıkladı

BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes, Çin’den gelen yatırımların Bitcoin’e (BTC) nasıl yönlendirilebileceğini anlatıyor.

Hayes’in yeni analizinde, zengin Çinlilerin ve devlet kurumlarının (KİT’lerin) uluslararası işlemler için Hong Kong bankalarını tercih ettiklerini ifade ediyor.

arthur hayes

Ayrıca, Hong Kong’un artık kripto borsaları ve brokerlerini denetlemeye başladığına işaret ediyor.

“Bitcoin, esasen bir Çin olgusudur. En büyük Bitcoin madenciliği operasyonları Çin’de başlamıştır. 2020 öncesinde BTC/CNY (Çin yuanı) işlem çiftleri bulunuyordu ve Çinli tüketiciler dünya çapındaki spot piyasa akışlarını kontrol ediyordu. Kıyı bölgelerindeki varlıklı bir Çinli, Bitcoin’in değer saklama özelliğini iyi bilir.

Bu kişiler para biriminin tarihini başından beri takip ettiler ve onun başarısında etkin rol oynadılar. Eğer nakit parayı ana karadan Hong Kong’a yasal yollardan taşımanın bir yolu varsa, Bitcoin, alınabilecek riskli yatırımlar arasında yer alacaktır.”

Hayes, Çin hükümetinin son yıllarda kredi maliyetlerini artırarak ülkenin ekonomisini arz odaklıdan talep odaklıya çevirmeye çalıştığını da vurguluyor. BitMEX’in kurucu ortağına göre, şirketler bu politika değişikliğine yurt dışından borçlanarak, ABD dolarının değerini yükselterek ve küresel olarak kredi maliyetlerini artırarak cevap veriyorlar.

Hayes, bu trendin tersine dönebileceğini söylüyor.

“Çin bankacılık sistemi daha fazla yuan kredisi sağlamaya başladıkça, dolar cinsinden kredi ve likidite azalacak.

Doların dünya çapında en yaygın kullanılan fonlama para birimi olduğu düşünüldüğünde, kredi maliyetleri düşerse, Bitcoin ve altın gibi sabit arzlı varlıkların dolar karşılığı değeri artacaktır. Bu makro yükseliş eğiliminin en ilginç yanı, Çinli şirketlerin ve varlıklı bireylerin Bitcoin almasının gerekmemesidir. Küresel fiat kredinin değiştirilebilir yapısı, marjinal fiat doların Bitcoin gibi sağlam parasal varlıklara yönelmesini gerektirecektir.”

telegram 12

Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramTiktok ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Eklentiyi Devre Dışı Bırakın!